Obrazki z kosmosu

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na orbicie (fot. za esa.int)

Na całym świecie jest spora grupa krótkofalowców-pasjonatów, którzy z niecierpliwością oczekują kolejnych akcji współorganizowanych przez ARISS, dotyczących łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, która zarejestrowana jest również pod amatorskim znakiem wywoławczym RS0ISS.

Wydarzenia te przybierają różną formę, a najczęściej są to próby łączności o charakterze edukacyjnym pomiędzy przygotowanymi stacjami w szkołach w różnych krajach a astronautami z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Nadajnik – odbiornik – antena

Kilka lat temu udało się wziąć udział w takim przedsięwzięciu naszym kolegom i młodym adeptom sztuki krótkofalarskiej ze Szkolnego Klubu Łączności w Brzeźnicy SP8YAY.

Natomiast ostatni łącznościowy event tej samej kategorii miał miejsce 30 lipca 2020 r. ISS Space Chat – American School, Rio de Janeiro, Brazil.

Drugim ciekawym rodzajem aktywności jest przygotowywana z różnych okazji (na przykład dla upamiętnienia byłych kosmonautów pracujących na orbicie, ważnych rocznic itp.) akcja przesyłania obrazków z MSK za pomocą krótkofalarskiego radia pracującego w paśmie 2 m.

ISS znowu nadaje… SSTV

Kilka dni temu również w Jaśle sygnał z ISS był doskonale słyszalny. Z uwagi jednak na fakt, iż nie jest on przekazywany non-stop, a wysyłany w różnych odstępach czasu, tylko teoretycznie więc można go już odczytać w chwili, gdy stacja znajduje się nad terenami wschodniej Francji i odbierać aż do północnego Kazachstanu czy Iranu (w zależności od orbitalnego toru lotu). Niby daleko, ale wspomnieć trzeba, że ISS przelatuje nad Ziemią na wysokości około 430 km i stosunkowo szybko, z każdą sekundą pokonując odległość około 7,5 km, więc każdorazowo tak naprawdę jest to możliwe tylko przez kilka minut…

Poniżej prezentujemy zdjęcia przesyłane przez kosmonautów z ISS, które udało się „wydobyć” stacji SQ8SW – naszemu klubowemu koledze – na częstotliwości 145.800 MHz podczas ostatniej akcji, o czym pisaliśmy TUTAJ.

 • Zdjęcie 1/12. Zbliżająca się stacja i coraz mocniejszy sygnał ma istotny wpływ na jakość odbieranego obrazu.
 • Zdjęcie 1/12. Chwilowe zaniki sygnału w czasie transmisji.
 • Zdjęcie 1/12. Gdy sygnał zaniknie, nie ma odbioru :)
 • Zdjęcie 2/12. Marat Nikolaevich Tishchenko
 • Zdjęcie 3/12. Bardzo słaby sygnał - zupełnie nieudany odbiór.
 • Zdjęcie 4/12. Po środku obrazka zauważalne zakłócenia w odbiorze sygnału.
 • Zdjęcie 5/12. Sygnał zniknął pod koniec odbioru fotografii.
 • Zdjęcie 10/12. Propagacja nie należała do najlepszych.
 • Zdjęcie 11/12. Zaczęło się bardzo dobrze. RS0ISS zaczęła nadawanie zakodowanego sygnału ze zdjęciem znad wschodniej Ukrainy. Jego zasięg utracono, gdy stacja przelatywała nad wschodnim wybrzeżem Morza Czarnego.
 • Zdjęcie 12/12. Warunki propagacyjne nie były sprzyjające, ale...
 • Zdjęcie 12/12. Ostatnie zdjęcie przesłane podczas trwania akcji. Cierpliwość popłaca :)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × five =

Font Resize
Tryb czytania
%d bloggers like this: