Transmisja SSTV z ISS już wkrótce

Artystyczna wizja przedstawiająca dokowanie statków kosmicznych Apollo i Sojuz
Artystyczna wizja przedstawiająca dokowanie statków kosmicznych Apollo i Sojuz (fot. za: amsat-uk.org)

Kolejna aktywność MAI-75 i prowadzenie transmisji SSTV (Slow Scan Television) z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) będą miały miejsce w dniach 4–5 sierpnia 2020 r. na krótkofalarskiej częstotliwości amatorskiej 145.800 MHz w modulacji FM. Sygnał bez większych problemów powinien być możliwy do odbioru na Wyspach Brytyjskich i w całej Europie.

Plany i harmonogramy

Trzy tygodnie temu ESA Education napisała na Twitterze:

Oczekujemy, że ISS prześle zdjęcia w ciągu najbliższych tygodni z okazji 45. rocznicy projektu testowego Apollo-Sojuz. To doskonała okazja, aby samemu wypróbować tę aktywność!

Ostateczny harmonogram załogi na pierwsze dni drugiego miesiąca wakacji (od 3 do 9 sierpnia br.) został opublikowany kilka dni temu, a wskazano w nim między innymi ciekawą aktywność MAI-75, która niewątpliwie zainteresuje wielu pasjonatów krótkofalarstwa. Nastąpi ona wkrótce po oddokowaniu Space X Demo-2. W razie wystąpienia przy tej operacji jakichś niespodziewanych zdarzeń, mogą one wpłynąć na harmonogram przekazu. Jednak na obecną chwilę daty i godziny prezentują się następująco:
– 4 sierpnia (12:25 – 18:10 UTC) – przygotowanie, ustawienie sprzętu i pierwszy dzień realizacji,
– 5 sierpnia (11:15 – 18:45 UTC) – dzień drugi i zamknięcie wydarzenia.

Eksperymenty

ISS wysyła silny sygnał na częstotliwości 145.800 MHz i do jego odbioru wystarczy nawet ręczny radiotelefon pracujący w paśmie 2 m. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy wybrać filtr dla szerszej dewiacji FM (odstęp międzykanałowy 25 kHz).

Zdjęcie ISS SSTV MAI-75 odebrane przez Chertsey Radio Club na ręcznym urządzeniu Baofeng

Całość operacji stanowi jeden z elementów eksperymentu SSTV Moskiewskiego Instytutu Lotnictwa, który jest aktywowany dla przelotów orbitalnych nad Moskwą w Rosji. Tradycyjnie obraz SSTV jest przekazywany oraz jednocześnie możliwy do odczytu w trybie dekodowania PD–180 lub (zazwyczaj) PD–120. Sygnały „telewizji powolnego skanowania” (SSTV) transmitowane są z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i innych satelitów obsługiwanych przez ARISS.

Jak to zrobić, żeby widzieć?

Zdjęcia będą przesyłane przez ISS na częstotliwości 145.800 MHz. Aby je zobaczyć, można zrobić to osobiście z wykorzystaniem radiostacji i odpowiedniego oprogramowania dekodującego lub też odwiedzając stronę Gallery Website. Została ona utworzona ponad dziesięć lat temu i stanowi centrum publikacji najlepszych obrazów SSTV odebranych z ISS od października 2008 r. Radioamatorzy, którym uda się odebrać dobrej jakości obrazy będą mogli również je przesłać za pośrednictwem tej witryny.

Agencja kosmiczna ESA opublikowała również film „Jak uzyskać zdjęcia z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez radio amatorskie” wraz z wyjaśnieniami, w jaki sposób odbierać zdjęcia ISS Slow Scan TV na komputery i urządzenia mobilne.

Źródła informacji: https://amsat-uk.org/, https://twitter.com/ESA__Education, https://www.spaceflightsoftware.com/, http://ariss-sstv.blogspot.com/

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

cztery × dwa =

%d bloggers like this: