SP8KJX uczcił rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

I po zawodach... :) Na zdjęciu drużyna klubu SP8KJX.
I po zawodach… 🙂 Na zdjęciu drużyna klubu SP8KJX. Od lewej: SP8GK, SQ8HPI i SQ8SW.

Koledzy SQ8HPI, SP8GK i SQ8SW z Jasielskiego Klubu Łączności postanowili wziąć udział w zawodach „W HOŁDZIE UCZESTNIKOM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO 1944”.
Współzawodnictwo rozpoczęło się 1 sierpnia 2020 r. o godzinie 15:00 UTC (17:00 czasu lokalnego), a w pierwszej minucie jego trwania wszystkie radiostacje oddały minutą ciszy radiowej hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego 1944.

Stary klub

Jako że prace nad wykonaniem całej instalacji nadawczo-odbiorczej w nowej siedzibie klubu są jeszcze na etapie realizacji, w głowie Marka SQ8HPI powstał pomysł, aby z okazji obchodów tego wydarzenia nadawać… z terenu. Najważniejsza jest myśl, a jej realizacja pozostaje tylko kwestią doboru odpowiedniego znaczenia dla słowa „chcieć”.
Po wybraniu odpowiedniej lokalizacji udaliśmy się z Markiem (Grzegorz SP8GK i Sylwester SQ8SW) w sobotnie popołudnie zawiesić antenę na otwartej przestrzeni, podłączyć radiostację oraz laptop z aplikacją do notowania logów w czasie rzeczywistym, by po wpięciu wszystkich urządzeń do generatora prądu punktualnie o godzinie 17.00 rozpocząć zawody.

Założeniem organizatorów było przestrzeganie podstawowych warunków:
• logowanie w czasie UTC (czas uniwersalny),
• emisje KF CW i SSB,
• zachowanie numeracji ciągłej,
• praca w paśmie 3,5 MHz w segmentach przeznaczonych do prowadzenia zawodów,
• ograniczenie mocy do 100 W.

W trakcie rywalizacji niecodzienne emocje wzbudziły w nas, usłyszane w eterze od niektórych uczestników, odpowiedzi na zawołanie znaku SP8KJX: – O , stary klub!

 • Pakowanie sprzętu
 • Pakowanie sprzętu
 • Kenwood TS-570D pracuje
 • Widoki z naszego terenowego QTH. Lokator KN09RT.
 • Za plecami słup geodezyjny, służący za jeden z masztów anteny
 • Nasza antena - W3DZZ
 • SP8GK przy pracy
 • Kenwood TS-570D pracuje
 • SP8GK i SQ8SW w odbiciu monitora laptopa z logami łączności
 • Antena w blasku zachodzącego słońca
 • SP8GK w ekranie z logami łączności
 • Marek SQ8HPI wprowadza logi, Sylwester SQ8SW prowadzi korespondencję.
 • Mimo że początki są trudne, konkurencję należy zaliczyć do udanych
 • SP8GK w ekranie z logami łączności
 • Jeszcze logi trzeba wysłać do organizatora

Wobec problemów z wysokimi wskazaniami SWR anteny i związanymi z tym trudnościami w osiągnięciu choćby połowy regulaminowej mocy nadawczej, pierwsza próba pokazała nam, co trzeba poprawić i jak lepiej przygotować się do kolejnego takiego wydarzenia.
Pomimo tych technicznych ograniczeń zespół SP8KJX w wyznaczonym regulaminem czasie zakończył zawody bardzo symbolicznym i jednocześnie wymownym osiągnięciem 44 potwierdzonych łączności.

Zawodów cel

Zawody zorganizowane zostały przez Wydział Szkolenia i Sportów Łączności Biura Zarządu Głównego LOK, przy wsparciu medialnym 25 WOT PZK. Miały one charakter uwydatnienia tożsamości narodowej, kształtowanej przez symbole uwidocznione w barwach narodowych, patriotyzmie i świadomości historii Miasta Stołecznego Warszawy w okresie II wojny światowej.

To poczucie tożsamości narodowej ujawniło się siedemdziesiąt sześć lat temu poprzez zbrojne wystąpienie przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, które zostało przygotowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, oraz ujawnienie się i podjęcie oficjalnej działalności utworzonych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Powstanie Warszawskie 1944 swoim zasięgiem objęło część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej Warszawy (Praga), a także Puszczę Kampinoską, Legionowo i okolice Marek.

Celem krótkofalarskiej akcji było upamiętnienie męstwa żołnierzy armii podziemnej walczącej w Powstaniu Warszawskim 1944 oraz wszystkim osobom wspierającym powstanie zbrojne, a także złożenie hołdu dzieci, młodzieży i cywilnej ludności Warszawy za ich patriotyczną postawę w bohaterskim sześćdziesięciotrzydniowym zrywie skierowanym przeciwko niemieckiemu okupantowi.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: