Naukowo i wystawowo

Jasielski Klub Łączności SP8KJX po raz pierwszy dołączył do wystawców prezentujących atrakcje i technologiczne nowinki z obszarów swojego działania. Wydarzenie miało miejsce 2 października 2021 r., a odbyło się w ramach corocznej edycji Festiwalu Nauki organizowanego przez Jasielski Dom Kultury. Podczas imprezy nasz klub reprezentowali: Marek SQ8HPI, Adam SP8GEY, Łukasz SP8EE i Sylwester SQ8SW.

Plakat promujący Festiwal Nauki 2021 w Jaśle

W sąsiednich pomieszczeniach swoje stoiska mieli także przedstawiciele Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, Estrady Tyskiej, Instytutu Badań Kompetencji z Wałbrzycha, Fundacji Wspierania Edukacji Przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” z Rzeszowa i I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.

Dołączyliśmy do Festiwalu jako wystawcy, których zadaniem było zaprezentowanie sprzętu radiowego, przedstawienie sposobu oraz zasad prowadzenia łączności fonicznych na falach krótkich i ultrakrótkich (w emisji SSB, FM), cyfrowych (FT8), telegraficznych (SP8GEY), a także przedstawienie wykorzystania nowoczesnych urządzeń (komputerów lub smartfonów) i łączności w sieci DMR, EchoLink lub też systemu pozycjonowania APRS (SQ8HPI).

Wielu odwiedzających zainteresowało się oznaczeniami na mapach DXCC, co było dobrą okazją do wyjaśnienia, z czego składa się unikalny krótkofalarski znak wywoławczy, jak również przedstawienie tego w praktyce: wysłuchanie wywołań stacji pracujących podczas zawodów w paśmie 20 m (wśród wielu były to m.in. PA1BD oraz IK2IQD) i przedstawienie ich profili na stronie qrz.com.

Duże zainteresowanie wzbudził także komputer Łukasza SP8EE z oprogramowaniem SDRUno i modułem do odbioru sygnałów radiowych o bardzo szerokim zakresie częstotliwości, bo aż od 100 kHz do 2 GHz.

Taaaaki duży będzie następny monitor! Z lewej Łukasz SP8EE z Przemkiem SP8SD

Przybliżyliśmy również tematykę łączności z wykorzystaniem przemienników krótkofalarskich, w szczególności przemiennika znajdującego się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), której lot śledziliśmy na monitorze online przez całe spotkanie.

W trakcie rozmów z odwiedzającymi nas dziećmi, młodzieżą, ale i dorosłymi omawialiśmy także wykorzystywane w krótkofalarstwie systemy antenowe, w tym anteny ukryte, które łatwo i bezinwazyjnie można wkomponować w otoczenie. Za przykłady takiego zastosowania pokazaliśmy te umieszczone na tarasie: krótkie, ale i dłuższe, na podstawie magnetycznej – pasma KF i UKF, czy antenę loop oraz wiszące nad tarasem dwa dipole.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z wydarzenia autorstwa Marka SQ8HPI i Sylwestra SQ8SW.

Jasielski Klub Łączności SP8KJX podczas Festiwalu Nauki organizowanego przez Jasielski Dom Kultury

Nie brakowało też chętnych, szczególnie wśród najmłodszych, którzy chcieli skorzystać z możliwości przeprowadzenia łączności, a wśród starszych także do pokręcenia gałką i próby ustawienia częstotliwości oraz nasłuchiwania wywołujących stacji z Polski, a przede wszystkim z Europy. Zadanie nie było trudne z uwagi na odbywające się w tym czasie międzynarodowe zawody TRC DX Contest oraz Oceania DX Contest.

Do zobaczenia na kolejnych, niezapomnianych spotkaniach!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dziewiętnaście − 8 =

%d bloggers like this: