Liwocz niegdyś i dziś

Góra Liwocz. Widok z platformy widokowej w kierunku pólnocno-wschodnim (fot. Janek SQ9APX).

W niniejszym fotoreportażu przedstawiamy, jako ciekawostkę, zmieniający się wygląd krzyża postawionego na wieży widokowej nad sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej na górze Liwocz na przestrzeni ostatnich piętnastu lat.

Liwocz, 5 października 2004 r.

Zdjęcia stanowią niezwykle wyraźny dowód na to, jak szybko świat idzie z postępem technologicznym – jak postęp ów i związane z nim urządzenia – otaczają nas coraz bliżej, czyli zagęszczają się, wkomponowując w architekturę, krajobraz i zmieniając rzeczywistość, choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo.

Nieprzypadkowo umieszczamy akurat te zdjęcia na naszej stronie, gdyż od chwili udostępnienia miejsca do montażu, ilość anten sukcesywnie wzrastała, a co za tym idzie różnego rodzaju i przeznaczenia nadajniki, pracujące z różnoraką mocą na przeróżnych częstotliwościach.

Liwocz, 14 listopada 2010 r.

Ich wpływ jest wieloaspektowy, a oddziałują przede wszystkim wzajemnie na siebie, głównie z uwagi na bliskość, usytuowanie, czyli bezpośrednią lokalizację w jednym punkcie.

Liwocz to miejsce, gdzie anteny, nadajniki i odbiorniki pracują cały czas, jednak  z różną mocą. Te największe mają teoretycznie najłatwiej, bo przebić się mogą z sygnałem na bardzo dalekie odległości.

Liwocz, 22 lutego 2020 r.

Nie licząc pozostałych „dostawców fal”, dla przykładu wskazujemy, że obecnie z tego miejsca sygnał swój nadają też dwie stacje radiofoniczne:

  • Trendy Radio – z dopuszczalną mocą nadajnika 0,646 i ERP 1,0 kW (ERP – Effective Radiated Power – efektywna moc wypromieniowana),
  • Radio VIA – odpowiednio: 0,819 i ERP 1,0 kW.
    (źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej – Wykazy obowiązujących pozwoleń wydanych dla stacji radiofonicznych, stan na 06.10.2021 r.)

Nadajniki naszych stacji przemiennikowych SR8JS i SR8V pracują z mocą: 10 W, czyli około sto razy mniejszą.

Liwocz dzisiaj, 23 października 2021 r.

Ale pamiętać trzeba, że…

…Liwocz to nie tylko anteny 🙂

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dziewięć − osiem =

%d bloggers like this: