Pogoda jest – zawsze aktualna

Screen z aplikacji Google Earth z naniesionym projektem kml – APRS tracking of all targets

Przy udziale Marka Czachowskiego SQ8HPI, wiceprezesa klubu SP8KJX, na terenie Jasła rozpoczęliśmy nadawanie, między innymi do sieci APRS, danych pogodowych z centrum Jasła, a dokładnie z lokalizacji stacji naszego klubowego kolegi Sylwestra SQ8SW. Tym oto sposobem, po naszej klubowej stacji SR8WXJ nadającej głosowe komunikaty pogodowe na częstotliwości 144.950 MHz, SQ8SW-13 jest stacją WX informującą o aktualnej sytuacji meteorologicznej w Jaśle. Pakiety są odczytywane i automatycznie przesyłane do sieci internetowej co pięć minut.

Stan pogody oraz wykresy pokazujące wskazania z ustalonego okresu można sprawdzać na różne sposoby. Jednym z nich jest najpopularniejsza strona z aktualnymi stacjami APRS wyświetlanymi na mapie Google – aprs.fi. Aby zobaczyć stacje aktywne w naszym regionie wystarczy kliknąć TUTAJ (strona otworzy się w nowej karcie przeglądarki). Inne zaprezentowane są graficznie poniżej, czyli strony APRSWX lub też FindU.

Historia samego urządzenia jest dość długa, bo kupione zostało prawie czternaście lat temu, a dokładnie 23 czerwca 2008 r. Przez długi czas używał go Marek SQ8HPI. – Niedawno zakupiłem sobie nową stację pogody, z tego też powodu WS-2300 spakowałem do pudełka. Stwierdziłem, że skoro ma leżeć bezczynnie, może komuś się przyda. Jak się okazało, stacja pogody szybko znalazła swoje miejsce i obecnie jako jedna z pięciu w województwie podkarpackim (w całym ósmym okręgu jest takich siedem) rozpoczęła przekazywanie danych do sieci internetowej, które są ogólnie dostępne oraz możliwe do odczytania w każdym miejscu na świecie – mówi Marek Czachowski.

Mapa rozmieszczenia aktywnych stacji pogodowych WX

http://wx.aprs.tomul.net/

Sprzęt na długie lata zagościł w Jaśle dzięki Krzyśkowi SP8HBD i, mimo swojego wieku, nadal doskonale spełnia swoje zadanie.

Stacja pogodowa WS-2300 firmy TechnoLine wyposażona jest w wysokiej jakości czujniki temperatury, ciśnienia, pomiaru wiatru (kierunku i prędkości), a także opadów atmosferycznych, które zapewniają wiarygodne i bardzo dokładne wskazania.

Wykresy z FindU

Historical Data (Last day)     12 hours     2 days      3 days      5 days      10 days      

Graph times and dates now display in the timezone reported by your web browser.

Temperature/Dew pointWind (KPH)
Barometer (millibars)Rain (cm)

Wind Distribution (last 24 hours)Wind Distribution (last 2 hours)

Obywatelski Program Obserwatora Pogody

Stacja została wpisana już do programu CWOP (Citizen Weather Observer Program), który ma wyznaczone trzy główne cele:

·         gromadzenie danych pogodowych dostarczanych przez obywateli,

·         udostępnianie tych danych służbom meteorologicznym i bezpieczeństwa wewnętrznego,

·         przekazywanie informacji zwrotnych podmiotom przekazującym dane, aby mogli dysponować narzędziami do sprawdzania i poprawiania jakości swoich danych.

W samej tylko Ameryce Północnej liczba stacji CWOP wysyłających dane to ponad 7000, przekazujących informacje o około 50-75 tys. obserwacji na godzinę. Liczba ogólnoświatowych obywatelskich stacji meteorologicznych wysyłających dane do CWOP znacznie wzrosła w ciągu ostatniej dekady.

W każdej chwili można sprawdzić aktualną ilość stacji wysyłających pakiety danych do serwerów APRS-IS pod linkiem http://www.wxqa.com/checkservers2.html i raporty danych, dla przykładu, z serwera University of Oklahoma http://129.15.108.117:14501/

Członkowie CWOP wysyłają swoje dane pogodowe, które co pięć minut są przekazywane z serwera FindU do serwera NOAA MADIS. Następnie przechodzą one kontrolę jakości, a po akceptacji są dystrybuowane do użytkowników. Istnieje ponad 800 różnych organizacji korzystających z danych CWOP. W USA są wśród nich różnego rodzaju służby, biura, instytuty badawczo-naukowe, czy uniwersytety, na przykład:

 • NWS Weather Forecast Offices
 • National Center for Environmental Prediction
 • National Ocean Service
 • National Transportation Safety Board
 • National Center for Atmospheric Research
 • Department of Homeland Security
 • Denver Urban Drainage and Flood Control District
 • Colorado Avalanche Information Center
 • Kennedy Space Center
 • NASA Marshall Space Flight Center
 • University Corporation for Atmospheric Research
 • Embry-Riddle Aeronautical University
 • MIT Lincoln Laboratories
 • University of Utah
 • Mississippi State University
 • University of Alaska
 • University of North Dakota
 • University of Hawaii
 • Florida State University

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *