Jasło z Łukasiewiczem daleko w świat

Rok Łukasiewicza – Jasło, Rynek

200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza przez krótkofalowców z Jasła obchodzona jest pod znakiem 3Z200IL. Symbolicznie i praktycznie. Brzmi tajemniczo?

Rok Łukasiewicza

Ignacy Łukasiewicz – postać nietuzinkowa, geniusz swoich czasów, z Jasłem związany był niecałe dziesięć lat. Kiedy założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna (spółka naftowa Trzecieski-Łukasiewicz), aby móc otrzymywać naftę, potrzebował uruchomić instalację do destylacji ropy. Destylarnia taka powstała w 1856 roku właśnie w Ulaszowicach (dzisiaj osiedle Jasła), początkowo na dwa, a potem na trzy kotły. Pierwszą partię nafty – 15 tysięcy kilogramów i smary mineralne zakupiła w Jaśle Północna Kolej Austriacka.

Założenie kopalni w Bóbrce i uruchomienie destylarni w Ulaszowicach przesądziło o przenosinach rodziny Łukasiewiczów z Gorlic do Jasła w 1857 roku. Tu Ignacy Łukasiewicz wydzierżawił aptekę w jednej z kamienic przy Rynku. Produkował wtedy dwa gatunki nafty: cięższy, tzw. olej solarowy, oraz lżejszy – fotogenowy.

O pierwszej w świecie destylarni ropy naftowej przypomina pomnik znajdujący się w Jaśle przy ulicy Lwowskiej, a o aptece tablica wmurowana w ścianie jednej z kamienic w Rynku.

Jasielscy radiowcy i początki przemysłu naftowego

Zanim Grzegorz SP8GK jako pierwszy z nas rozpoczął nawiązywanie łączności, w profilu stacji okolicznościowej 3Z200IL na stronie qrz.com umieściliśmy krótką notkę o Ignacym Łukasiewiczu, przede wszystkim w kontekście jego związków z Jasłem.

Zamieszczony tekst, rozpoczynający się od słów: „Jasielski aptekarz, naftowiec, społecznik. Honorowy Obywatel Miasta Jasła. W marcu 2022 roku przypada 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza, twórcy światowego przemysłu naftowego”, zawiera zdjęcia oraz informacje o aptece Łukasiewicza w Rynku, o pierwszej na świecie destylarni ropy naftowej w Ulaszowicach, jak też wzmiankę o nadaniu tytułu – wręczeniu Dyplomu Honorowego Obywatela Miasta Jasła.

Fragment strony – zakładki Biography na profilu stacji okolicznościowej 3Z200IL w portalu QRZ.COM

Dzięki temu każdy radiooperator czy miłośnik krótkofalarstwa, ma możliwość bliższego zaznajomienia się, jaka stacja kryje się pod znakiem 3Z200IL. A jest to bardzo powszechna czynność, dzięki której dowiadujemy się, z kim właśnie przeprowadziliśmy łączność. W chwili pisania tego tekstu profil naszego znaku okolicznościowego ma już ponad tysiąc wyświetleń, a stacja nawiązała łączności z prawie pięćdziesięcioma krajami. Są wśród nich takie podmioty jak: USA, Tajlandia, Seszele, Brazylia, Chiny, Japonia i wiele innych – na razie cyfrową emisją FT8, ale wkrótce będą też łączności foniczne (SSB).

Na QRZ.COM, największym i zarazem najbardziej popularnym serwisie – bazie wiedzy o sobie, amatorzy-radiowcy zamieszczają różnego rodzaju opisy, zdjęcia swoich instalacji antenowych, radioshack’ów, chwalą się dyplomami, osiągnięciami, również często piszą o innych swoich pasjach czy zainteresowaniach.

Icom IC-7300

W Roku Łukasiewicza 2022, w związku z akcją, mamy w planie przeprowadzenie jak największej ilości łączności poprzez wykorzystanie do tego celu większości pasm krótkofalarskich, a z najbardziej powszechnych wśród radiowców-hobbystów – praktycznie wszystkie. Posiadany przez nas sprzęt nadawczo-odbiorczy oraz anteny pozwalają bez problemów pracować tam, gdzie najczęściej spotkać można kolegów z Polski, jak również z pozostałych krajów Europy oraz kontynentów.

Światowa promocja

Naszym celem i głównym założeniem akcji jest zatem, aby w czasie Roku Ignacego Łukasiewicza, przeprowadzić przynajmniej kilka tysięcy łączności (pozwolenie radiowe ma ważność do 29 grudnia 2022 r.) i jednocześnie przy tej okazji, aby krótkofalowcy, także ci z najdalszych zakątków świata, mogli zauważyć na mapie świata takie miejsce jak Jasło oraz przeczytać o początkach światowego przemysłu wydobywczego i przetwórczego ropy naftowej.

Rok Łukasiewicza – baner

Podstawowym zadaniem i celem funkcjonowania znaku stacji okolicznościowej 3Z200IL na pasmach krótkofalarskich jest więc upamiętnienie i rozsławienie osoby Ignacego Łukasiewicza, którego myśl i dokonania miały niewątpliwie niezwykle istotny wpływ na dalszy rozwój świata.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: