My (nieliczni) radiowcy

Różnorodność radiostacji – wielobarwność pasji (fot. P. Chojecki/JDK)

„Jest to pasja dla nielicznych, zapewne dlatego, że jednak wymaga więcej niż minimum zaangażowania. Tu nic nie przychodzi samo, a zatem krótkofalarstwo to coś dla ambitnych, dla chcących się rozwijać, chcących czegoś więcej, szukających gatunkowo lepszej kategorii zabawy i przyjemności”.

Taką puentą zakończyło się spotkanie krótkofalowców z klubu SP8KJX z uczestnikami zgromadzonymi w Jasielskim Domu Kultury. Spotkanie odbyło się 14 września 2021 r., w ramach organizowanego przez JDK cyklu „Klub ludzi z pasją”.

Radioamatorzy (Marek SQ8HPI, Adam SP8GEY, Łukasz SP8EE i Sylwester SQ8SW) przywieźli ze sobą do JDK-u sporo sprzętu: od radiotelefonów przenośnych (w tym urządzeń służących do łączności cyfrowych), przez odbiorniki globalne, a kończąc na bazowych transceiverach na fale krótkie i ultrakrótkie. Do tego podłączyli anteny: magnetyczną loop, dipol, na pasmo 2 m typu „puzon”, mobilową na pasma KF (usytuowane na tarasie budynku JDK) i wiele innych urządzeń wspomagających pracę stacji – analizatory antenowe, reflektometry, sztuczne obciążenie itp.

Liczną grupę wśród przybyłych do Jasielskiego Domu Kultury stanowiła młodzież z Bursy Międzyszkolnej w Jaśle. – Ci, którzy nie przyszli – żałowali, a wychowankowie, którzy skorzystali z zaproszenia, byli zadowoleni. Dla nich są to nowe i ciekawe doświadczenia – powiedziała Monika Czerkowicz, wychowawca, która zaproponowała uczniom wspólne wyjście do domu kultury.

– W drodze powrotnej rozmawialiśmy o łącznościach, dzieliliśmy się wrażeniami. Opowiadałam moim wychowankom, że jeszcze niedawno, gdy nie było tak powszechnego dostępu do telefonów, Internetu, Facebooka i podobnych, współczesnych możliwości komunikacyjnych, ze swoimi rówieśnikami porozumiewaliśmy się na odległość głównie przy pomocy CB radia – wspominała M. Czerkowicz.

Przez półtorej godziny przedstawienie samych podstaw krótkofalarstwa jest niemożliwe, stąd też w wersji mocno skondensowanej opowiadaliśmy o tym, co spowodowało, że każdy z nas – indywidualnie – oddał się temu właśnie, a nie innemu hobby. Tak naprawdę (dla aktywnego krótkofalowca) mocno absorbującemu zajęciu – zajmującemu sporo przestrzeni życiowej: przede wszystkim czasu, ale i… miejsca wokół 🙂

Być może też z tego względu statystyki pokazują, że krótkofalowców na świecie jest stosunkowo niewielu, choć górują w tym Japończycy i Amerykanie, co zresztą widać w poniższym zestawieniu:

1Japan1296059
2USA679864
3Thailand141241
4Korea141000
5Germany79666
6Chinese Taipei68692
7Spain58700
8UK58426
9Canada44024
10Russia38000
11Brazil32053
12Italy30000
13Indonesia27815
14France18500
15Ukraine17265
16Argentina16889
17Poland16000
18Australia15328
19Netherlands14529
20Sweden10817
Liczby podane w tysiącach (źródło: http://ostol.pl)

Staraliśmy się przy okazji naszej prezentacji wpleść w przekazywane treści trochę wiedzy teoretycznej z zakresu prawa radiokomunikacyjnego, o początkach krótkofalarstwa na świecie, służbie radioamatorskiej i łącznościach kryzysowych, jak również praktycznej: o komunikacji przez przemienniki, przy pomocy kodowania sygnału (SSTV, DMR), jak też telegrafii (CW).

Bezpośrednie spotkanie w ramach „Klubu ludzi z pasją” stało się wreszcie możliwe dzięki poprawie sytuacji epidemicznej w kraju i pozostawiło zdecydowanie przyjemniejsze odczucia od „bezosobowego” wydarzenia, jakim było w zamian zaprezentowanie jedynie naszego filmu w styczniu tego roku, przez wzgląd na panujące wówczas obostrzenia. Wszak charakter dzielenia się pasjami w ramach „Klubu…” z założenia opiera się na bliskiej, otwartej relacji pasjonatów z zainteresowanymi.

fot. W. Telega

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

czternaście − sześć =

%d bloggers like this: