Pogodynka znowu nadaje

Automatyczna stacja pogodowa Jasło – SR8WXJ

Po kilkuletniej przerwie na częstotliwości 144.950 MHz w Jaśle i okolicach na falach eteru ponownie można usłyszeć komunikaty pogodowe. Przygotowania do uruchomienia stacji trwały przez ostatnich kilka miesięcy. Jednak pomimo technicznych problemów ze sprzętem komputerowym do obsługi pogodowego automatu i jego konfiguracją, prace nad systemem nadawczym ostatecznie zakończyły się sukcesem w ostatnim tygodniu czerwca 2021 r.

Początek komunikatu nadawanego przez SR8WXJ

Działająca wcześniej na naszym terenie „automatyczna stacja powiadamiania” (tak brzmiało pierwotne określenie stacji opartej na oprogramowaniu sr0wx.py) była jedną z pierwszych w Polsce nadających tego rodzaju komunikaty. Obecnie podjęte przez Jasielski Klub Łączności SP8KJX działania stanowią więc niejako kontynuację tego pionierskiego wówczas projektu.

SR8WXJ – „J” jak Jasło i Jareniówka

Po uzyskaniu pozwolenia radiowego oraz następnie po udanych testach, które miały miejsce w nocy z 23/24 czerwca br., prowadzonych z QTH naszego klubowego kolegi, Sylwestra SQ8SW, sprzęt został przeniesiony do lokalizacji docelowej, czyli siedziby klubu w Jareniówce. Tam umieszczony nadajnik pracuje aktualnie z mocą 5 W, a sygnał wysyłany jest przez antenę Diamond X–200, który bez problemów powinien być odbierany w promieniu 20–30 km. Z potwierdzonych źródeł mamy już wiedzę, że stację SR8WXJ słychać w Gorlicach, Nowym Żmigrodzie, Krośnie, Haczowie, Pilźnie, a nawet (przy dobrych warunkach propagacyjnych) w Tarnowie. Bylibyśmy oczywiście wdzięczni za umieszczanie w komentarzach pod artykułem raportów z nasłuchu, ze wskazaniem QTH lokatora, określeniem używanego odbiornika i anteny.

Mimo iż wartości współrzędnych geograficznych ustawione są dla miasta Jasła, prognoza dotyczy znacznie szerszego obszaru, z racji oczywistych szczególnie w aspekcie określenia panujących warunków propagacyjnych, radioaktywności, ale też i zachmurzenia, czy temperatury powietrza. Z tych powodów zdecydowana większość przekazywanych przez SR8WXJ treści, czyli bez wskazań dotyczących skażenia powietrza, może mieć znaczenie nie tylko dla odbierających sygnał w Jaśle lub najbliższej okolicy.

Czas i zakres informowania

Jasielska „pogodynka” wiadomości nadaje regularnie co piętnaście minut, rozpoczynając od godziny 0:00. Oparte są one na dziewięciu modułach:

 • OpenWeather – stan obecny i prognoza pogody,
 • MeteoAlarm – ostrzeżenia pogodowe dla regionu,
 • Airpollution – podający aktualne zanieczyszczenie powietrza ze stacji pomiarowej GIOŚ usytuowanej w Jaśle przy ul. Sikorskiego,
 • Airly – jakość powietrza w centrum miasta ze stacji pomiarowej przy ul. Sokoła,
 • IMGW – moduł samoczynnie uruchamiany tylko w sytuacji przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych rzek (obecnie zdefiniowany dla wodowskazów na rzece Wisłoce w Krajowicach, Żółkowie, Krempnej, na rzece Ropie w Topolinach i na rzece Jasiołce w Jaśle),
 • Propagacja – warunki rozprzestrzeniania się fal radiowych dla pasm 160, 80, 40, 20, 10 i 6 metrów,
 • Geomagnetic – aktywność magnetyczna,
 • Radioactive – poziom promieniowania (wartość promieniowania jonizującego),
 • Kalendarz – określenie godziny wschodu i zachodu słońca dla danego dnia.

Informacje pobierane z Internetu przez wymienione moduły jako tekst, są następnie przetwarzane na komunikaty głosowe.

Lokalizację stacji pogodowych opartych na formule SR0WX można zobaczyć na mapie (kliknięcie uruchamia link):

Mapa aktywnych stacji sr0wx.py (źródło: wx.ostol.pl)

Krótko o historii „pogodynek”

Plan stworzenia stacji pogodowej SR0WX zrodził się ponad dziesięć lat temu w głowach dwóch wrocławskich krótkofalowców: Dawida SQ6EMM oraz Michała SQ6JNX. W lutym 2009 roku pierwsza stacja działała testowo z domowego QTH Dawida, a następnie, w ramach porozumienia z Dolnośląską Amatorską Siecią Ratunkową i Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, trafiła na budynek Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Pomysł zaczął się szybko rozprzestrzeniać na cały kraj. Zrealizowany został wówczas także w Jaśle, o czym można przeczytać na przykład TUTAJ.

Pragniemy szczególnie serdecznie podziękować Pawłowi SQ9ATK (Radiokomunikacja i łączność) za poświęcony czas i za owocne, bezpośrednie spotkania w Krakowie, gdzie w czasie wspólnych rozmów uzyskaliśmy nieocenione wsparcie dotyczące samego programowania stacji, edycji skryptów odpowiedzialnych za prawidłowy układ oraz treść komunikatów, jak i wszelkiej pomocy technicznej.

Zapraszając do nasłuchu częstotliwości 144.950 MHz, życzymy przyjemnego odbioru i jednocześnie samych dobrych wiadomości pogodowych z okazji rozpoczynających się wakacji!

Możesz również polubić…

3 komentarze

 1. Brzozów pisze:

  Super. Słychać w Brzozowie na pełną skalę radia. Odbiór z wysokiej lokalizacji na antenie Diamond X50.
  Pozdrawiam

 2. SP5QX pisze:

  Sygnał dociera do Przymiarek (49.5421411N, 21.8014419E) między Iwoniczem-Zdrojem, a Rymanowem Zdrojem. Złapałem na ręczniaku Yaesu FT70D z krótką (20cm) oryginalną anteną.

 3. SQ9ATZ pisze:

  3,0 Nowa Huta KO00AC anytone 578 , diamond x50

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwa × trzy =

%d bloggers like this: