Ze świata na Liwocz

Logotyp EchoLink

W ramach reanimacji zalegających w szafach i na półkach Jasielskiego Klubu Łączności SP8KJX różnego rodzaju urządzeń, postanowiliśmy te, które po włączeniu zasilania dawały jeszcze jakieś oznaki życia, przywrócić do ich pierwotnego przeznaczenia. Był wśród nich także zestaw radiotelefonu z interfejsem do łączności za pośrednictwem sieci EchoLink. A zatem teraz przyszła…

…wakacyjna pora na EchoLink

Ponownie więc, po niedawnym odkurzeniu „pogodynki”, o czym informowaliśmy w poprzednim wpisie, z góry Liwocz rozchodzi się sygnał przemiennika SR8JS także z uczestnictwem sieci EchoLink.
Dlatego „ponownie”, gdyż przemiennik pracował już w ten sposób ponad dziesięć lat temu. W bardzo obszernym materiale dotyczącym EchoLinku Krzysztof Dąbrowski zamieścił ówczesną mapę stacji podłączonych do sieci (według stanu na 22 września 2013 r.), gdzie jasielski przemiennik również był oznaczony (zob.: K. Dąbrowski OE1KDA, Poradnik EchoLinku, Wiedeń 2013, s. 78).

Z komórki do radiostacji

EchoLink jest ciekawym rozwiązaniem technologicznym (choć wcale nie takim nowym), opierającym się na internetowej transmisji głosu, czyli VoIP, z pomocą którego łączności mogą prowadzić krótkofalowcy z każdego miejsca na świecie. Konieczny jest tylko dostęp do Internetu oraz odpowiedniej aplikacji (w komputerze lub smartfonie). Połączenie (na przykład) z przemiennikiem uzyskuje się właśnie tą drogą: z Internetu do odpowiednio skonfigurowanego oprogramowania w komputerze, a następnie przez interfejs i TRX (u nas Motorola MC micro) wysyłany jest do przemiennika. Sygnał z transceivera biegnie tą samą drogą: do przemiennika i dalej, tylko w przeciwnym kierunku. Dlatego też stroną inicjującą każde QSO jest zazwyczaj stacja komunikująca się przez aplikację internetową – rozpoczęcie połączenie w drugą stronę odbywa się poprzez uruchomienie przemiennika kodem DTMF (w przypadku SR8JS jest to Node o sekwencji znaków 368278).

W ramach modułu echolinkowego użytkownik ma do dyspozycji następujące polecenia DTMF:
· Numer# – połączenie ze stacją o danym adresie,
· # – przerwanie połączenia,
· 0# – wywołanie tekstu pomocy,
· 1# – wywołanie spisu wszystkich połączonych stacji,
· 2# – zapytanie o adres echolinkowy przemiennika,
· 31# – połączenie z przypadkowo wybranym przemiennikiem (-R) lub stacją simpleksową (-L),
· 32# – połączenie z przypadkowo wybranym serwerem konferencyjnym,
· 4# – ponowne nawiązanie przerwanego połączenia,
· 50# – wyłączenie trybu czysto odbiorczego,
· 51# – włączenie trybu czysto odbiorczego.
Do zdalnego włączenia modułu echolinkowego służy polecenie „2#” a do jego wyłączenia „#” natomiast
do włączenia serwera echa służy polecenie „1#” a modułu pomocy „0#”.

źródło: pl.wikipedia.org (wikipedysta: Lubicz)

Praktycznie, czyli wygodnie

System łączności oparty na sieci EchoLink jest o tyle pożyteczny, że tym właśnie sposobem, między innymi nasi klubowi koledzy, którzy spędzać urlopy będą poza granicami kraju, a z racji oczywistych nie zabierają ze sobą dużych radiostacji i jeszcze większych anten, będą mogli swobodnie porozmawiać przez jasielski przemiennik z tymi, którzy wakacje spędzać będą w zasięgu sygnału rozchodzącego się z góry Liwocz w paśmie 70 cm.

W sobotę, 17 lipca 2021 r., rozpoczęliśmy testy z QTH naszego kolegi Sylwestra SQ8SW, które w efekcie końcowym (choć z problemami, które zajęły dodatkowy tydzień) wypadły pozytywnie. Do czasu przeniesienia sprzętu do siedziby klubu, mogą pojawiać się jeszcze przerwy w dostępie do łączności via EchoLink.

Jeśli jednak  SR8JS-R będzie dostępny na liście echolinkowych stacji ze statusem „logged in”, wszystkich kolegów krótkofalowców, a szczególnie mieszkających poza krajem, zapraszamy do łączności!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

trzy × pięć =

%d bloggers like this: