Poszukiwania, łączność i psy – STORAT

Logo STORAT

Zainteresowania większości krótkofalowców z klubu SP8KJX nie ograniczają się jedynie do prowadzenia tradycyjnych łączności za pomocą stacji bazowych. Często znajomość sztuki operatorskiej na wysokim poziomie bywa sprawdzana i niejako uzupełniana poprzez działalność w różnych sferach życia – zarówno zawodowo (np. wojsko, straż pożarna), jak i innych wyspecjalizowanych formach amatorskiej aktywności.

Jednym z wielu takich obszarów jest służba na rzecz Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT, które gromadzi ludzi zainteresowanych szkoleniem i wykorzystaniem psów w ratownictwie.

Świetnym pomysłem na przedstawienie idei przyświecającej członkom stowarzyszenia ratowników z psami STORAT i tajników prowadzenia akcji poszukiwawczych był film pt. Fuks. Jego tytułowym bohaterem stał się pies Jacka SQ8IJD – owczarek niemiecki. Jacek od ośmiu lat należy do tego stowarzyszenia i uczestniczył już w ponad trzydziestu akcjach poszukiwawczych osób zaginionych.

Film warto obejrzeć.

Właśnie dzięki Jackowi koledzy z klubu łączności SP8KJX wielokrotnie brali udział w ćwiczeniach niedzielnych oraz nocnych, przygotowywanych i prowadzonych regularnie przez STORAT.

W połowie maja tego roku odbyły się kolejne ćwiczenia, polegające na nocnych poszukiwaniach osób zaginionych – w tym przypadku pozorantów – w terenie leśnym. Wśród nich znalazł się Marek SQ8HPI i Sylwester SQ8SW.

  • Początek ćwiczeń - rozstawienie pozorantów (fot. Marek SQ8HPI)
  • Baza podczas ćwiczeń (fot. Marek SQ8HPI)
  • Baza podczas ćwiczeń (fot. Marek SQ8HPI)
  • Widok lasu z perspektywy pozoranta (fot. Sylwester SQ8SW)
  • Widok lasu z perspektywy pozoranta (fot. Sylwester SQ8SW)
  • Baza podczas ćwiczeń w padającym deszczu (fot. SylwesterSQ8SW)

Taki rodzaj próby oraz oceny umiejętności psów ratowniczych i ich przewodników jest jednoczesnym sprawdzianem możliwości łączności radiowej między ratownikiem i nawigatorem a bazą koordynującą działania poszukiwawcze. Testem o tyle ważnym, gdyż łączność w akcjach ratowniczych ma kluczowe znaczenie, a co jest szczególnie trudne na terenach leśnych, z uwagi na gęsto rosnące drzewa i ukształtowanie terenu, które to czynniki silnie tłumią fale radiowe.

Trzeba zwrócić jednocześnie uwagę na fakt, że w lasach znacznie oddalonych od obszarów zurbanizowanych często zdarzają się sytuacje, kiedy brakuje zasięgu telefonicznej sieci komórkowej. Zapewnienie skutecznego kontaktu radiowego jest więc niezwykle istotne. Wszyscy trzej nasi klubowi koledzy uczestniczący w ćwiczeniach: SQ8IJD, SQ8HPI i SQ8SW wyposażeni byli w cyfrowo-analogowe urządzenia przenośne z wbudowanym modułem GPS oraz aplikację służącą do określania lokalizacji radiowych stacji amatorskich w systemie APRS.

Mimo panujących ciemności i gęstego zalesienia trudno było się więc zgubić lub nie zostać odnalezionym. Dla psów natomiast odszukanie człowieka było zdecydowanie trudniejszym zadaniem.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 − one =

Font Resize
Tryb czytania
%d bloggers like this: