Przedświąteczny bilans

Widok w kierunku wschodnim z dachu siedziby klubu SP8KJX. W oddali widoczne zabudowania Jasła.

– Dzisiejsze spotkanie jest doskonałą okazją do podsumowania całego roku, który pomimo wszelkich trudności, nie tylko wynikających z sytuacji pandemicznej, ale też wielu innych, równie niezależnych od nas, należy jednak zaliczyć do bardzo udanego okresu dla naszego klubu – stwierdził prezes Aleksander Ofiarski SP8NFO. Następnie złożył świąteczne życzenia wszystkim obecnym, prosząc jednocześnie o przekazanie ich naszym rodzinom. Ostatnie w tym roku czwartkowe spotkanie krótkofalowców z SP8KJX odbyło się dokładnie tydzień przed świętami Bożego Narodzenia.

To właśnie w roku 2020 zorganizowaliśmy kilkanaście wyjazdów na górę Liwocz, związanych z poprawą funkcjonowania przemienników (o czym informowaliśmy we wcześniejszych wpisach na stronie internetowej). – Konieczne było podjęcie swoistej walki, może raczej trzeba powiedzieć: obrony przed niespotykanymi dotychczas zakłóceniami, pochodzącymi z urządzeń pracujących w jednej lokalizacji z naszymi przemiennikami – powiedział Marek Czachowski SQ8HPI, wiceprezes klubu. – Podjęliśmy zatem wielokrotne próby znalezienia „złotego środka” pomiędzy właściwym ustawieniem czułości odbiorników a przeszkadzającymi sygnałami z zewnątrz. Zajmowaliśmy się także poprawą połączeń antenowych nadajników oraz wprowadziliśmy elektroniczną modernizację systemu przemiennikowego. Za tę pracę szczególne słowa podziękowania kierujemy do Janka SQ9APX, który dzieląc się swoim ogromnym doświadczeniem chętnie przyjeżdża do Jasła i zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba, służy pomocą – dodaje Marek SQ8HPI.

Ten rok jest okresem przeprowadzki do nowej siedziby w Jareniówce, przeniesienia sprzętu, zorganizowania miejsca, a przede wszystkim montażu anten. – W tym miejscu podziękowania należą się Wojciechowi Piękosiowi, wójtowi gminy Jasło, jak również Eugeniuszowi Kołodziejowi, sołtysowi Jareniówki, za ich przychylne podejście do naszych wymagań, oczekiwań i hobbystycznych potrzeb – wskazuje Grzegorz Kras, pełniący funkcję klubowego skarbnika.

Przedświąteczne spotkanie klubowiczów SP8KJX

Staramy się, aby za każdym razem nasze zebrania były owocne. Przy tej okazji postanowiliśmy zrealizować w najbliższym czasie plan zakupu koszulek klubowych ze spersonalizowaną grafiką. Wstępne projekty są już przygotowane, a w czasie dyskusji został ustalony ostatecznie ich wygląd, teraz pozostaje tylko kwestia wyboru wykonawcy. Podczas spotkania zajęliśmy się również naprawą rotora RAK własności Tomasza SP8AT, a także ostatecznie skróciliśmy promienniki anteny dipolowej do pracy w paśmie 80 metrów, uzyskując wynik minimalny SWR 1,26 dokładnie na częstotliwości 3.725 MHz.

Naprawa rotora RAK

Jako że Jurek SP8GKB w swoich kieszeniach ma prawie wszystko, o czym wszyscy, którzy go znają wiedzą, wyciągnął z jednej z nich harmonijkę ustną, z której wybrzmiały dźwięki kolędy, zaznaczając tym samym zbliżający się świąteczny czas i jego wyjątkowy klimat.

„Wśród nocnej ciszy” w interpretacji Jurka SP8GKB

Dlatego też z tej okazji wszystkim krótkofalowcom, sympatykom naszego klubu i ich rodzinom składamy świąteczne życzenia: pogody i pełni pokoju wewnętrznego oraz umiejętności dostrzegania dobra wokół siebie. Życzymy Wam odnalezienia ochoty na podejmowanie wszelkiego rodzaju działania, która jest początkiem i podstawą każdego sukcesu – nawet wtedy, gdyby miał okazać się niezbyt istotny dla ludzkości, gdyby nie był wyjątkowy i spektakularny. Życzymy odkrywania przyjemności wśród osobistych sukcesów, które cieszą, bo są – po prostu – ważne i cenne tylko i aż dlatego, że własne.

Wesołych Świąt!
Zarząd i członkowie
Jasielskiego Klubu Łączności SP8KJX

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwadzieścia − 13 =

%d bloggers like this: