Anteny w górę!

Jasielscy krótkofalowcy z SP8KJX postanowili, że jeszcze przed zimą, na dachu nowej siedziby klubu w Jareniówce, zostaną powieszone anteny, bez których niemożliwe byłoby prowadzenie łączności z bazowych urządzeń nadawczo-odbiorczych.

Jako że dni stają się coraz krótsze i wieczór także zapada wcześnie, prace odbywały się w świetle latarek i podzielone zostały na dwa etapy: wpierw wykonaliśmy montaż anteny Diamond X-200 na krótkofalarskie pasmo UKF, a dwa miesiące później rozłożyliśmy antenę dipol na pasmo 80 m.

Druga, a zarazem ostatnia część tego przedsięwzięcia, została właśnie zrealizowana, co miało miejsce podczas owocnego, czwartkowego spotkania klubowiczów 19 listopada 2020 r.

Po zawieszeniu anteny i uruchomieniu starej, dobrej radiostacji Kenwood TS-520S udało się nam też przeprowadzić pierwszą łączność w paśmie 80 m z nowego klubowego QTH. Dokładnie rzecz ujmując, działo się to na częstotliwości 3.718,00 MHz, gdzie rozmawialiśmy z Andrzejem, pracującym pod znakiem SN3IU z okazji akcji dyplomowej upamiętniającej kolegów Bolesława SP2ESH, Zbigniewa SP2IU oraz Ryszarda SP2IW z Bydgoskiego Klubu Krótkofalowców SP2PBY.

Montaż anteny i pierwsza łączność z nowego QTH klubowego: SN3IU – SP8KJX 19.11.2020 r.

Przy pracach tych zaangażowanie wykazali i swoją energię zostawili: Marek SQ8HPI, Jurek SQ8GKB (który z niejednego pieca jadł chleb i nie po jednym dachu chodził), SP8GK, SP8AT i SQ8SW.

Wkrótce przyjdzie czas na dokładne testy sprawności anteny dipolowej i (jak to zazwyczaj bywa po analizie wyników) na pomysły poprawienia, ulepszenia i, ogólnie rzecz ujmując, doprowadzenia do sytuacji, w której będziemy sobie mogli powiedzieć: „Jest dobrze”.

Czego wszystkim Wam i sobie życzymy!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

szesnaście + 13 =

%d bloggers like this: