Poszukiwania, łączność i psy – STORAT
Zainteresowania większości krótkofalowców z klubu SP8KJX nie ograniczają się jedynie do prowadzenia tradycyjnych łączności za pomocą stacji bazowych. Często znajomość sztuki operatorskiej na wysokim poziomie bywa sprawdzana i niejako uzupełniana poprzez działalność w różnych sferach życia – zarówno zawodowo (np. wojsko, straż pożarna), jak i innych wyspecjalizowanych formach amatorskiej aktywności.
Jednym z wielu takich obszarów jest służba na rzecz Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT, które gromadzi ludzi zainteresowanych szkoleniem i wykorzystaniem psów w ratownictwie.
Świetnym pomysłem na przedstawienie idei przyświecającej członkom stowarzyszenia ratowników z psami STORAT i tajników prowadzenia akcji poszukiwawczych był film pt. Fuks. Jego tytułowym bohaterem stał się pies Jacka SQ8IJD – owczarek niemiecki. Jacek od ośmiu lat należy do tego stowarzyszenia i uczestniczył już w ponad trzydziestu akcjach poszukiwawczych osób zaginionych.
Film warto obejrzeć.
Właśnie dzięki Jackowi koledzy z klubu łączności SP8KJX wielokrotnie brali udział w ćwiczeniach niedzielnych oraz nocnych, przygotowywanych i prowadzonych regularnie przez STORAT.
W połowie maja tego roku odbyły się kolejne ćwiczenia, polegające na nocnych poszukiwaniach osób zaginionych – w tym przypadku pozorantów – w terenie leśnym. Wśród nich znalazł się Marek SQ8HPI i Sylwester SQ8SW.
Taki rodzaj próby oraz oceny umiejętności psów ratowniczych i ich przewodników jest jednoczesnym sprawdzianem możliwości łączności radiowej między ratownikiem i nawigatorem a bazą koordynującą działania poszukiwawcze. Testem o tyle ważnym, gdyż łączność w akcjach ratowniczych ma kluczowe znaczenie, a co jest szczególnie trudne na terenach leśnych, z uwagi na gęsto rosnące drzewa i ukształtowanie terenu, które to czynniki silnie tłumią fale radiowe.
Trzeba zwrócić jednocześnie uwagę na fakt, że w lasach znacznie oddalonych od obszarów zurbanizowanych często zdarzają się sytuacje, kiedy brakuje zasięgu telefonicznej sieci komórkowej. Zapewnienie skutecznego kontaktu radiowego jest więc niezwykle istotne. Wszyscy trzej nasi klubowi koledzy uczestniczący w ćwiczeniach: SQ8IJD, SQ8HPI i SQ8SW wyposażeni byli w cyfrowo-analogowe urządzenia przenośne z wbudowanym modułem GPS oraz aplikację służącą do określania lokalizacji radiowych stacji amatorskich w systemie APRS.
Mimo panujących ciemności i gęstego zalesienia trudno było się więc zgubić lub nie zostać odnalezionym. Dla psów natomiast odszukanie człowieka było zdecydowanie trudniejszym zadaniem.