Komunikacja na czasy niepewne

SPEC Łączność Ratunkowa PZK

W sytuacjach kryzysowych krótkofalarskie stacje amatorskie okazać się mogą najlepszym rozwiązaniem dla utrzymania łączności na bliskich, ale i bardzo dalekich odległościach. Tradycyjne telefony mogą zawieść, komputery również, stąd też krótkofalowcy wychodzą z propozycjami niesienia konkretnej pomocy, by w trudnych chwilach rozważyć możliwość wykorzystania łączności radiowej w celu przekazywania wzajemnych informacji przez instytucje, jednostki oraz konkretne osoby zaangażowane w walkę z różnego rodzaju zagrożeniami czy klęskami.

Informacja Koordynatora ds. Łączności Kryzysowej Polskiego Związku Krótkofalowców

Większa część czynnych radioamatorów jest do takich sytuacji przygotowana w każdym czasie, stąd w dowolnej chwili mogą podejmować niezbędne działania w zakresie zorganizowania właściwych środków łączności.

O tej gotowości świadczą, między innymi, regularnie przeprowadzane testy sprzętu i urządzeń.

Z południa na północ i z powrotem

W każdy wtorek o godzinie 21.00 radioamatorzy z kraju zaangażowani są w „Łączność przez całą Polskę”, która polega na przekazywaniu wiadomości z południowych stron województwa podkarpackiego (bliskich okolic przy granicy ze Słowacją) na północ, do stacji pracujących nad morzem, i z powrotem.

Ta zabawa w „głuchy telefon” polega na wzajemnym przekazywaniu aktualnych informacji pogodowych z danego miejsca pracującej stacji do następnej.

Ze strony naszego klubu w ten rodzaj prób łączności zaangażowani są koledzy Grzegorz SP8GK i Ryszard SP8RR, którzy odbierają informacje meteorologiczne od kolegi Wojtka SQ8W, a następnie przekazują wiadomość o warunkach pogodowych panujących w Jaśle w okolice Mielca, do kolegi Pawła SQ8RB, a ten dalej na północ.

Takie ćwiczenia stanowią doskonały test możliwości przekazywania informacji przy pomocy krótkofalarskich urządzeń analogowych.

Testy łączności sieci SP EmCom

Natomiast co tydzień w poniedziałki odbywają się testy łączności na paśmie 80 m. Testy odbywają się od pewnego czasu i stały się swego rodzajem standardem wśród krótkofalowców. Stworzona została tabela (grafik) z datami testów oraz informacją, który okręg aktualnie prowadzi ćwiczenia. Za wyznaczenie stacji prowadzącej odpowiedzialny jest koordynator danej sieci.
Znak stacji prowadzącej wpisuje się do tabeli z wyprzedzeniem.

Tabela – harmonogram testów łączności w paśmie 80 m (3.725 MHz) według stanu na dzień 3 kwietnia 2020 r.

Testy foniczne odbywają się od godziny 20:00 do 21:00. Dodatkowo, w tym samym czasie, prowadzone są testy protokołów cyfrowych na KF. Testy cyfrowe prowadzi inna stacja z danego okręgu.
Protokół wybiera się dowolny, z naciskiem na popularne:
– Winlink,
– Packet Radio,
– RTTY,
– PSK31,
– FT8,
– WSPR.
Protokół oraz częstotliwość jest wcześniej ustalana i uzupełniana w tabeli.

Równolegle, w tym samym dniu (również od godziny 20:00) trwają ćwiczenia w emisji cyfrowej DMR (TG 260015).

Przemienniki

Poza takimi, bezpośrednimi kontaktami w eterze, do łączności wykorzystywane są również przemienniki, usytuowane w wielu miejscach w całej Polsce, które pozwalają na uzyskiwanie dalekich łączności pośrednich. Dla przykładu można podać, że pracując z Jasła i łącząc się z przemiennikiem na górze Święty Krzyż, znajdującym się między Kielcami a Ostrowcem Świętokrzyskim, można bez najmniejszego problemu nawiązać kontakt ze stacjami nadającymi z okolic Warszawy. Przemienniki, w zależności od ich lokalizacji pozwalają wysyłać sygnał na odległość nawet kilkuset kilometrów.

Zgłoszony nasłuch (odbiór) sygnału z przemiennika SR8V na górze Liwocz przez stacje radioamatorskie. Kolor zielony linii oznacza mocny sygnał, czerwony – słaby (fot. screen mapy ze strony przemienniki.net).

Na terenie powiatu jasielskiego wykorzystywane są do takich łączności dwa radiowe przemienniki amatorskie umieszczone na szczycie góry Liwocz (czytaj więcej TUTAJ).

Wyposażone są one w akumulatory, które (mimo ewentualnego  braku w dostawach prądu) zapewniają pracę nawet przez kilka dni, korzystając z zasilania awaryjnego, pozwalając tym samym na komunikowanie się osób zaangażowanych w niesienie pomocy właśnie w sytuacjach występowania zagrożeń i klęsk żywiołowych.

Zgłoszony nasłuch (odbiór) sygnału z przemiennika SR8JS na górze Liwocz przez stacje radioamatorskie. Kolor zielony linii oznacza mocny sygnał, czerwony – słaby (fot. screen mapy ze strony przemienniki.net).

Sylwester SQ8SW

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwadzieścia − 12 =

%d bloggers like this: