O łączności z SP8KJX

Po dwuletniej, „covidowej” przerwie Stowarzyszenie 34U powróciło do tradycji związanej z organizacją szkoleń. We współpracy z nim Jasielski Klub Łączności SP8KJX włączył się w przeprowadzenie kursu łączności, który odbył się w dniach 4-6 listopada 2022 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Kołaczycach.

W kursie wzięło udział ponad czterdziestu uczestników, głównie zrzeszonych w Jednostce Strzeleckiej 2094 w Kołaczycach. – Zdobyta wiedza oraz umiejętności przybliżyła ich znacząco do świadomego korzystania z łączności radiowej w ogóle oraz do świata łączności krótkofalarskich – powiedział po zakończeniu szkolenia Przemysław Rączka, współorganizator, a jednocześnie krótkofalowiec.

Tematyka kursu była bardzo szeroka i obejmowała wiele zagadnień związanych z łącznością radiową, wpierw od zasad bezpieczeństwa podczas pracy z urządzeniami nadawczo-odbiorczymi poczynając, wpływu pola w.cz. na organizm ludzki aż po zasady obsługi agregatów prądotwórczych.

Po krótkim rysie historycznym omówione zostały przepisy dotyczące korespondencji oraz świadectw w służbach lotniczej/morskiej/radioamatorskiej, a następnie pozwoleń radiowych, podstaw radiokomunikacji, podziału pasm radiowych, propagacji fal radiowych, jonosfery, częstotliwości użytecznych – MUF itp.

W części praktycznej kursanci podzieleni zostali na podgrupy, których zadaniem było zapoznanie się z zagadnieniami:

  • łączności kablowej, telefonów polowych, łącznic,
  • radiotelefonów używanych w sieciach cywilnych (analogowe, DMR),
  • radiotelefonów wojskowych (nauka programowania, możliwości i ograniczenia),
  • źródeł prądu, obsługi agregatów prądotwórczych, rozkładania masztu radiostacji UKF, anten radiokomunikacyjnych.

W tym bloku tematycznym przedstawione zostały podstawowe tabele meldunkowe, zasady korespondencji, a także szeroki obszar krótkofalarskiego hobby, w tym ogólna charakterystyka służby, praca przez przemienniki, radiostacje KF, sieci APRS oraz SP-DMR.

W ostatnim dniu szkolenia odbyły się egzaminy, które zakończyły się pomyślnie, a wszyscy uczestnicy uzyskali certyfikaty z ukończonego szkolenia łączności.

– Dla celów tego szkolenia Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności oddział Zegrze podarował materiały edukacyjne oraz promocyjne, co znacznie ułatwiło młodzieży zobrazowanie zagadnień łączności wojskowej. Chciałem jednocześnie bardzo podziękować Markowi SQ8HPI, wiceprezesowi klubu SP8KJX, za ogromny wkład w przygotowanie i poprowadzenie młodzieży przez „amatorskie” wątki tematyczne podczas weekendowego szkolenia. Właśnie takie kursy są też doskonałą okazją dla przybliżenia i rozreklamowania wspaniałego hobby jakim jest krótkofalarstwo – dodaje na koniec, polecając taką formę spędzania czasu, Przemysław Rączka, właśnie jako krótkofalowiec – SP8SD.

Głównym organizatorem szkolenia było Stowarzyszenie 34U, a współorganizatorami Jasielski Klub Łączności SP8KJX oraz Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności oddział Zegrze.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

pięć + dziesięć =

%d bloggers like this: