Ćwiczenia SP EmCom Polska – SP8KJX na górze Liwocz

Radioamatorzy z Jasielskiego Klubu Łączności SP8KJX wzięli czynny udział w zorganizowanych przez SP EmCom Polska ćwiczeniach łączności kryzysowej, które miały miejsce 26 listopada 2022 r. na terenie całego kraju. Ze swoich stacji bazowych bardzo aktywnie pracowali Kacper SN8KR w Opaciu i Grzegorz SP8GK w Jaśle.

Natomiast Marek SQ8HPI i Sylwester SQ8SW postanowili wykorzystać ten czas i przeprowadzili kolejny przegląd poprawności działania stacji przemiennikowych SR8V i SR8JS, wpisanych zresztą do ewidencji przemienników, stanowiących urządzenia wspomagające – zapewniające łączność na dalsze odległości w sytuacjach, gdy wszelkie inne środki łączności zawiodą.

Niosąc z sobą kilka radiostacji, zapewniliśmy sobie doskonały kontakt ze światem, w tym oczywiście łączność z Katarem, gdzie akurat trwał mundialowy mecz Polska – Arabia Saudyjska. A to dzięki prawdopodobnie najmniejszej na świecie radiostacji ręcznej, a przy tym obejmującej najszerszy zakres częstotliwości – YAESU VX-2 🙂

Poza udziałem w ćwiczeniach, drugim celem turystyczno-krótkofalarskiego wypadu było dokonanie oględzin instalacji elektrycznej i potwierdzenie konieczności wymiany akumulatora pracującego z zasilaczem buforowym, podtrzymującego prawidłową pracę stacji SR8JS w razie braku napięcia z sieci energetycznej.

Nasi przedstawiciele rozłożyli sprzęt na tarasie wieży widokowej na górze Liwocz, a były to urządzenia: YAESU FT-897 (nadawanie z mocą 10 W – zasilanie zapewniał akumulator AGM o pojemności 20 Ah oraz awaryjnie zestaw akumulatorowy wewnątrz urządzenia nadawczo-odbiorczego, a łączność odbywała się z wykorzystaniem anteny dwupasmowej na podstawie magnetycznej) oraz radiostacje przenośne: FT-60R, VX-2 oraz Wouxun KG UV-9D Mate.

W ramach ćwiczeń SP EmCom Polska klubowicze z SP8KJX przeprowadzili kilkanaście łączności (m.in. ze stacjami: Sławkiem SQ9JYE – Piwniczna, Bartkiem SP8TBG – Tarnobrzeg, Wojtkiem SQ8W – Lubatowa, Krzyśkiem SQ8MAE – Godowa/mobil), w tym z operatorami stacji koordynujących ćwiczenia na pasmach amatorskich (2 m), a także na kanale 3 PMR (głównie z bardzo aktywnym okręgiem gorlickim).

Jak się okazało, wyjście na Liwocz i ustawienie stacji na wieży widokowej było świetnym pomysłem, gdyż pozwalało na osiąganie dalekich łączności, a tym samym realizację jednego z głównych celów takich ćwiczeń (jak i samej istoty łączności ratunkowej), czyli zdolności do przekazywania dalej informacji „z miejsca A do miejsca B” – jak to określił Sławek SQ9JYE, koordynator w okręgu Nowy Sącz, by stanowić swoisty „osobowy przemiennik”. Lokalizacja naszej tymczasowej stacji pozwalała na bezproblemowe przekazywanie takich wiadomości między Nowym Sączem a Tarnobrzegiem czy Lubatową a Nowym Sączem, a więc na odległości w promieniu około 100 km.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia zdjęć i filmów z wydarzenia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

cztery × cztery =

%d bloggers like this: