Rezurekcyjne łowy w eterze

Grzegorz SP8GK podczas radiowej pracy (fot. archiwum prywatne)

Tegoroczny poranek wielkanocny większość z nas spędzała wyjątkowo w domach. Pasjonaci łączności, także tych na falach krótkich, postanowili więc zasiąść jeszcze przed świątecznym śniadaniem przy swojej aparaturze nadawczo-odbiorczej. Jednym z nich był nasz klubowy kolega Grzegorz SP8GK. Chwilę po godzinie siódmej czasu polskiego nawiązał łączność ze stacją pracującą w emisji FT4, nadającą z Nowej Zelandii.

Zestawienie ostatnich trzydziestu QSO prowadzonych ze stacji ZL3GAV (źródło: https://www.move37consulting.com/zl3gav-home)

– Z tradycyjnej, radiowej ciekawości również dziś rano przeszukiwałem pasmo czterdziestu metrów.  W pewnym momencie usłyszałem, dokładnie na częstotliwości 7.047,5 MHz, że ktoś woła „CQ”. Zgłosiłem się od razu i udało się. Okazało się, że z drugiej strony nadawał Gavin ZL3GAV. Tak się złożyło, że z „drugiej strony” to dobre określenie, biorąc pod uwagę usytuowanie Nowej Zelandii na kuli ziemskiej – mówi Grzegorz. – Pracowałem na antenie GP7DX, TRX Yaesu FT 920 w emisji FT4, z której korzystam dopiero od paru tygodni. Spośród emisji cyfrowych pracowałem do tej pory tylko na FT8 – dodaje – więc tym bardziej cieszy mnie taka łączność.

Linia łącząca adresy stacji SP8GK i ZL3GAV (źródło: Google Maps)

Na uwagę zasługuje fakt, że odległość stacji SP8GK i ZL3GAV to w linii prostej 17725 km, a potwierdzeniem przeprowadzonej łączności jest przesłana Grzegorzowi przez Gavina karta QSL.

Karta QSL potwierdzająca łączność

Sylwester SQ8SW

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + seventeen =

Font Resize
Tryb czytania
%d bloggers like this: