Operacja się udała – pacjent nadaje

Nasz klubowy, niezastąpiony zastępca prezesa Jasielskiego Klubu Łączności SP8KJX, Marek Czachowski, w piękne, piątkowe południe 2 czerwca 2023 r. pojechał włączyć, unieruchomiony z bliżej nieokreślonego powodu, aczkolwiek związanego z oczywistym brakiem zasilania, przemiennik SR8V. Zadaniem dodatkowym była również wymiana uszkodzonego akumulatora, stanowiącego zapasowe źródło energii dla przemiennika SR8JS.

Liwocz błyszczący w słońcu (fot. arch. SP8KJX)

Po zebraniu przez członków SP8KJX odpowiedniej kwoty, z załadowanym po brzegi plecakiem, a w środku niezbędnym, zakupionym wcześniej wyposażeniem, Marek SQ8HPI – jako klubowy wysłaniec do zadań specjalnych, znaną doskonale leśną ścieżką, zmierzał ku błyszczącemu z dala, odbijającym wyjątkowo mocno w tym dniu promienie słońca, liwockiemu krzyżowi.

Marek SQ8HPI – szef ds. zadań specjalnych

Po drodze, w miłych oczom okolicznościach rezerwatu przyrody Liwocz, zupełnie niespodziewanie, spotkał wracającego z góry klubowego kolegę Adama SP8GEY oraz gościa z Zawiercia – Leszka SQ9MDF,  który od wczesnych godzin porannych prowadził łączności ze szczytu w ramach programu SOTA.

Na widok anten na dachu samochodu, od razu zadał Markowi pytanie: – Proszę podać znak! Wszyscy zatrzymali się na chwilę, a po krótkiej i miłej rozmowie udali się dalej, każdy w swoją stronę.

Plan na dziś został zrealizowany przez Marka SQ8HPI błyskawicznie – bardzo szybko uporał się on ze zlokalizowaniem przyczyny braku zasilania na „dwójce” (uszkodzony zasilacz buforowy), więc zamienił go na tymczasowy, dający bezpośrednio napięcie na przemiennikowe urządzenia. Nowy zasilacz buforowy już jest zakupiony i wkrótce zostanie zainstalowany, aby zapewnić ładowanie akumulatora, podtrzymującego napięcie w przypadku przerwy w dostawie prądu do sieci energetycznej. Wymiana uszkodzonego akumulatora przy „siedemdzisiątce” była już tylko formalnością.

A zatem SR8V, po kilkutygodniowej przerwie, znów obecny jest w eterze, zatem pozostaje nam życzyć udanych i dalekich łączności za pośrednictwem obydwu naszych przemienników!