„BESKID-24” z siecią EmCom Polska
Największe krajowe działania ratownicze teraz również z krótkofalowcami
Radioamatorzy zrzeszeni w sieci EmCom Polska, punktualnie o godz. 12.00, otrzymali systemowe, telefoniczne powiadomienie – wezwanie do stawienia się w miejscach prowadzonych działań ratowniczych. Oddelegowane zespoły udały się wczoraj, 21 marca 2024 r., do wyznaczonych miejsc koncentracji w Szczawie, Rytrze oraz do sztabu głównego w Starym Sączu. Jedna z ekip pracowała w siedzibie nowosądeckiego Radioklubu SP9RNS.
Po około pół godziny od chwili dotarcia na określone pozycje, czyli po rozłożeniu masztów, anten, przewodów, akumulatorów, radiostacji, laptopów, wszyscy gotowi byli do działania. Zgodnie z założeniem, szef zespołu łączności w godzinach popołudniowych poinformował wszystkich w sztabie kryzysowym, że system łączności radiowej służb biorących udział w ćwiczeniach uległ awarii i komunikacja stała się niemożliwa. Od tej chwili cały ciężar zapewnienia łączności spadł na zespoły odpowiedzialne za zabezpieczenie łączności awaryjnej – krótkofalowców z sieci EmCom Polska, czyli wszystkie polecenia ze sztabu i do sztabu przekazywane były już tylko amatorską drogą radiową.
Dotyczyły one głównie konieczności przesłania raportów o aktualnej sytuacji z poszczególnych miejsc koncentracji, ewentualnej potrzebie zadysponowania dodatkowych sił i środków, śmigłowca, nurków czy innych specjalistycznych zespołów. Były to komunikaty głosowe, jak też informacje przesyłane drogą mailową peer to peer przez system VARA via QO-100.
Do zapasowej łączności służyły głównie przemienniki usytuowane na Przehybie, ale zespoły sieci EmCom Polska wykorzystywały również łączność bezpośrednią w paśmie 144 MHz oraz satelitarną za pośrednictwem satelity Es’hail-2 / Qatar-Oscar 100 (QO-100).
Do udziału w ćwiczeniach zostali zaproszeni krótkofalowcy z Małopolskiej, Mazowieckiej i Rzeszowskiej Krótkofalarskiej Sieci Ratunkowej zrzeszeni w EmCom Polska.
RKSR, a zarazem Jasielski Klub Łączności SP8KJX, reprezentował Sylwester SQ8SW, będący wsparciem dla kolegów z Mazowsza: Tomasza SQ5T, Michała SP5OSP, Bartka SP5BRH i Jakuba SP5JK.
Manewry ratownicze pod kryptonimem „BESKID-24” odbywały się w dniach 19-21 marca 2024 r., zgodnie z Rozkazem Komendanta Głównego PSP nadbryg. dr. inż. Mariusza Feltynowskiego, w województwie małopolskim na terenie powiatów nowosądeckiego i limanowskiego.
O randze tych ćwiczeń świadczy przede wszystkich fakt, że zaangażowane zostały do nich, oprócz oczywiście strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, siły i środki Policji, Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Państwowego Ratownictwa Medycznego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Miejskiego i Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o. Kraków, Służby Ochrony Kolei, Urzędów Gmin oraz Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Oprócz krótkofalowców z amatorskich sieci ratunkowych ćwiczyły również specjalistyczne grupy ratownicze PSP, w tym m.in.: poszukiwawczo-ratownicze, sonarowa, ratownictwa: chemicznego, chemiczno-ekologicznego, wysokościowego, wodno-nurkowego, technicznego.
Głównym celem ćwiczeń było ustalenie stopnia przygotowania sił i środków centralnego odwodu operacyjnego KSRG do zwalczania skutków zdarzeń długotrwałych o dużych rozmiarach, powstałych w wyniku katastrofy w ruchu lądowym, oddziaływania sił przyrody oraz działalności człowieka, wymagających udziału specjalistycznych grup ratowniczych KSRG.
Gospodarz ćwiczeń, zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Arkadiusz Kielin zabierając głos podkreślił:„Ogromne ćwiczenia z udziałem sił z 4 województw – prawie 600 osób i sprzęt, to pokazuje skalę tego przedsięwzięcia. Bardzo dziękuję wszystkim za zaangażowanie w ćwiczenia i w ich organizację”.
Założenia sytuacyjne, w których ratownicy podejmowali działania to między innymi:
- nielegalne laboratorium – współpraca kilku Specjalistycznych Grup Ratowniczych PSP oraz współdziałanie z Samodzielnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policji (SPKP), cel – likwidacja zagrożenia przez SPKP oraz PSP – zabezpieczenie i likwidacja potencjalnego zagrożenia chemicznego, ewakuacja osób poszkodowanych technikami linowymi, wydobycie osób poszkodowanych z pojazdu oraz z częściowo zawalonego budynku;
- wypadek masowy – w założeniach którego nastąpił karambol z udziałem autobusu, samochodów osobowych oraz auto-cysterny i samochodu dostawczego przewożących substancje (kwas octowy i odczynniki chemiczne);
- pożar na wyspie – według przyjętego scenariusza na jednej z wysp na jeziorze na terenie Parku Narodowego rozwija się pożar. Z uwagi na brak możliwości dojazdu pojazdów pożarniczych, konieczne jest podjęcie działań z użyciem statków powietrznych. Działania gaśnicze prowadzone są z użyciem śmigłowców Black Hawk z Polskiej Policji i Straży Granicznej oraz zbiorników na wodę typu Bambi Bucket, będących na wyposażeniu PSP (JRG nr 7 KM PSP m.st. Warszawy oraz JRG nr 1 KM PSP w Rzeszowie). W działania zaangażowani są strażacy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego oraz użyto bezzałogowych statków powietrznych, a także łodzi z OSP;
- wspinaczka skałkowa – w miejscowości Różnów, miejscu turystycznym do wspinaczki skałkowej, podczas treningu doszło do wypadku wspinaczy skałkowych, ponadto, dwie osoby zostały zepchnięte z punktu widokowego na skutek nieprawidłowego lądowania paralotniarza. Do zdarzenia zaangażowano Specjalistyczną grupę Ratownictwa Wysokościowego, Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego, bezzałogowe statki powietrzne, śmigłowiec policyjny oraz siły Państwowego Ratownictwa Medycznego;
- wyciąg Rytro – awaria i zatrzymanie się kolei linowej z osobami na krzesełkach. Brak możliwości uruchomienia wyciągu za pomocą agregatów prądotwórczych, w wyniku czego konieczna jest ewakuacja około 50 osób uwięzionych na krzesłach kolejki. Do działań skierowana Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego oraz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego;
- zakład chemiczny (betoniarnia) – doszło do uszkodzenia chemicznej linii produkcyjnej, w wyniku czego nastąpił wyciek niebezpiecznych substancji. W działaniach specjalistyczne grup ratownicze;
- cysterna – rozszczelnienie dwóch cystern kolejowych z toksyczną, łatwopalną substancją podczas ich transportu. W wyniku rozszczelnienia doszło do wybuchu jednej z cystern i katastrofy budowlanej w zakładzie – zawaleniu ulega część budynków biurowych – są poszkodowani pod gruzami. W działaniach specjalistyczne grup ratownicze oraz bezzałogowe statki powietrzne;
- kamieniołom – rumowisko skał przygniotło dwa pojazdy osobowe oraz spowodowało osunięcie się ze zbocza kamieniołomu autobusu przewożącego pracowników. Uszkodzone taśmociągi powodują w budynku technicznym zawalenie się stropów i instalacji, co jest przyczyną zagrożenia zdrowia i życia uwięzionych pracowników. Osoby poszkodowane są w pojazdach oraz budynku. Do działań skierowane Specjalistyczne Grupy Ratownicze, Zespoły Ratownictwa Medycznego, Policja, śmigłowiec oraz bezzałogowe statki powietrzne.
(oprac. Sylwester SQ8SW na podstawie materiałów Wydziału Prasowego Komendy Głównej PSP)