Pogodynka znowu nadaje
Po kilkuletniej przerwie na częstotliwości 144.950 MHz w Jaśle i okolicach na falach eteru ponownie można usłyszeć komunikaty pogodowe. Przygotowania do uruchomienia stacji trwały przez ostatnich kilka miesięcy. Jednak pomimo technicznych problemów ze sprzętem komputerowym do obsługi pogodowego automatu i jego konfiguracją, prace nad systemem nadawczym ostatecznie zakończyły się sukcesem w ostatnim tygodniu czerwca 2021 r.
Działająca wcześniej na naszym terenie „automatyczna stacja powiadamiania” (tak brzmiało pierwotne określenie stacji opartej na oprogramowaniu sr0wx.py) była jedną z pierwszych w Polsce nadających tego rodzaju komunikaty. Obecnie podjęte przez Jasielski Klub Łączności SP8KJX działania stanowią więc niejako kontynuację tego pionierskiego wówczas projektu.
SR8WXJ – „J” jak Jasło i Jareniówka
Po uzyskaniu pozwolenia radiowego oraz następnie po udanych testach, które miały miejsce w nocy z 23/24 czerwca br., prowadzonych z QTH naszego klubowego kolegi, Sylwestra SQ8SW, sprzęt został przeniesiony do lokalizacji docelowej, czyli siedziby klubu w Jareniówce. Tam umieszczony nadajnik pracuje aktualnie z mocą 5 W, a sygnał wysyłany jest przez antenę Diamond X–200, który bez problemów powinien być odbierany w promieniu 20–30 km. Z potwierdzonych źródeł mamy już wiedzę, że stację SR8WXJ słychać w Gorlicach, Nowym Żmigrodzie, Krośnie, Haczowie, Pilźnie, a nawet (przy dobrych warunkach propagacyjnych) w Tarnowie. Bylibyśmy oczywiście wdzięczni za umieszczanie w komentarzach pod artykułem raportów z nasłuchu, ze wskazaniem QTH lokatora, określeniem używanego odbiornika i anteny.
Mimo iż wartości współrzędnych geograficznych ustawione są dla miasta Jasła, prognoza dotyczy znacznie szerszego obszaru, z racji oczywistych szczególnie w aspekcie określenia panujących warunków propagacyjnych, radioaktywności, ale też i zachmurzenia, czy temperatury powietrza. Z tych powodów zdecydowana większość przekazywanych przez SR8WXJ treści, czyli bez wskazań dotyczących skażenia powietrza, może mieć znaczenie nie tylko dla odbierających sygnał w Jaśle lub najbliższej okolicy.
Czas i zakres informowania
Jasielska „pogodynka” wiadomości nadaje regularnie co piętnaście minut, rozpoczynając od godziny 0:00. Oparte są one na dziewięciu modułach:
- OpenWeather – stan obecny i prognoza pogody,
- MeteoAlarm – ostrzeżenia pogodowe dla regionu,
- Airpollution – podający aktualne zanieczyszczenie powietrza ze stacji pomiarowej GIOŚ usytuowanej w Jaśle przy ul. Sikorskiego,
- Airly – jakość powietrza w centrum miasta ze stacji pomiarowej przy ul. Sokoła,
- IMGW – moduł samoczynnie uruchamiany tylko w sytuacji przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych rzek (obecnie zdefiniowany dla wodowskazów na rzece Wisłoce w Krajowicach, Żółkowie, Krempnej, na rzece Ropie w Topolinach i na rzece Jasiołce w Jaśle),
- Propagacja – warunki rozprzestrzeniania się fal radiowych dla pasm 160, 80, 40, 20, 10 i 6 metrów,
- Geomagnetic – aktywność magnetyczna,
- Radioactive – poziom promieniowania (wartość promieniowania jonizującego),
- Kalendarz – określenie godziny wschodu i zachodu słońca dla danego dnia.
Informacje pobierane z Internetu przez wymienione moduły jako tekst, są następnie przetwarzane na komunikaty głosowe.
Lokalizację stacji pogodowych opartych na formule SR0WX można zobaczyć na mapie (kliknięcie uruchamia link):
Krótko o historii „pogodynek”
Plan stworzenia stacji pogodowej SR0WX zrodził się ponad dziesięć lat temu w głowach dwóch wrocławskich krótkofalowców: Dawida SQ6EMM oraz Michała SQ6JNX. W lutym 2009 roku pierwsza stacja działała testowo z domowego QTH Dawida, a następnie, w ramach porozumienia z Dolnośląską Amatorską Siecią Ratunkową i Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, trafiła na budynek Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Pomysł zaczął się szybko rozprzestrzeniać na cały kraj. Zrealizowany został wówczas także w Jaśle, o czym można przeczytać na przykład TUTAJ.
Pragniemy szczególnie serdecznie podziękować Pawłowi SQ9ATK (Radiokomunikacja i łączność) za poświęcony czas i za owocne, bezpośrednie spotkania w Krakowie, gdzie w czasie wspólnych rozmów uzyskaliśmy nieocenione wsparcie dotyczące samego programowania stacji, edycji skryptów odpowiedzialnych za prawidłowy układ oraz treść komunikatów, jak i wszelkiej pomocy technicznej.
Zapraszając do nasłuchu częstotliwości 144.950 MHz, życzymy przyjemnego odbioru i jednocześnie samych dobrych wiadomości pogodowych z okazji rozpoczynających się wakacji!
Super. Słychać w Brzozowie na pełną skalę radia. Odbiór z wysokiej lokalizacji na antenie Diamond X50.
Pozdrawiam
Sygnał dociera do Przymiarek (49.5421411N, 21.8014419E) między Iwoniczem-Zdrojem, a Rymanowem Zdrojem. Złapałem na ręczniaku Yaesu FT70D z krótką (20cm) oryginalną anteną.
3,0 Nowa Huta KO00AC anytone 578 , diamond x50
W Gorlicach słychać… aż za dobrze. Tylko po co nadawać komunikaty tak często, kilka razy na godzinę? Jak jest zagrożenie/kataklizm jakiś to bym zrozumiał, ale normalnie pogoda nie zmienia się tak szybko. Poza tym jak sami piszecie słychać Was na 20-30km. Co przeciętnego mieszkańca Biecza, czy Nowego Żmigrodu interesuje jakie jest zapylenie, czy skażenie powietrza, że o sytuacji geomagnetycznej nie wspomnę na ulicy X, czy Y w Jaśle? Przez to też wasze komunikaty idą w eter prawie całe 5min. O pełnej godzinie pokrywacie się z Nowym Sączem co wprowadza jazgot na paśmie. I teraz gdyby ktoś zechciał uruchomić WX w Gorlicach, Bieczu i w Nowym Żmigrodzie, czy gdziekolwiek indziej to praktycznie nie ma miejsca, bo razem z SR9WXNS nadajecie praktycznie na zmianę. Takie stacje powinny operować z minimalna mocą, aby obejmować teren samego miasta i ew. najbliższych okolic, a nie cały powiat i okoliczne miejscowości, bo tam moze też by sobie chcieli własnego WX’a postawić.
Odpowiadając, dużo można byłoby pisać, ale mija się to poniekąd z celem, a i czasu nie mam zbyt wiele. W skrócie więc napiszę tylko, że jest taka funkcja w odbiornikach jak TSQL, wystarczy ustawić 103,5 Hz i słychać pogodynkę z Jasła. „I teraz gdyby ktoś zechciał uruchomić WX w Gorlicach, Bieczu i w Nowym Żmigrodzie”, ustawia inny ton przy nadawaniu i… po sprawie.
Jak dwie stacje odbierane podobnie w danej lokalizacji nadają jednocześnie to się wzajemnie zakłócają i CTCSS nic tu nie pomoże. Stacja pogodowa to nie przemiennik, który ma przydzieloną indywidualną częstotliwość przez koordynatora i można bić rekordy zasięgów.
Trochę pewnie pomoże, ale nie o pełnej godzinie jak nadajecie równocześnie, co chyba tłumaczyć nie trzeba. Co nie zmienia faktu, że po co lokalna pogodynka ma być słyszana 30km dalej…
Dnia 13.08.2024r udało mi się odebrać komunikaty pogodynki na górze Patria – współrzędne N49.548672, E21.994629. Odbiornik to Quansheng UV-5R, antena oryginalna.
73