Sygnał ze stratosfery

Po kilku poprzednich eksperymentach w ramach serii testów radio-balonowych „Lato 2020” Klub Łączności Ratunkowej SP6ZWR zorganizował kolejną misję stratosferyczną „Radio-balon”. Tym razem balon meteorologiczny wypuszczono wczorajszego wieczoru, tj. w sobotę 12 września 2020 r. o godzinie 19:00 z Borów Dolnośląskich. Na skromnym pokładzie stacji znajdował się nadajnik SSTV.

Start balonu stratosferycznego (fot. Sławek SP6SG)

Wysoki pułap

Jak będziecie mogli obejrzeć poniżej w galerii zdjęć, sygnał z nadajnika umieszczonego w balonie SQ6NLN-13, był doskonale słyszalny („widzialny”) także w Jaśle i odebrany przez stację SQ8SW (RS 59) w kwadracie KN09RR późnym wieczorem, trzy godziny po starcie. Balon przeleciał troposferę i znajdował się wówczas już w drugiej warstwie atmosfery około 30 km nad ziemią. Z tej właśnie wysokości, dokładnie nad miejscowością Błonie między Środą Śląską a Wrocławiem, przekaz sygnału uwieczniony został w postaci obrazków nadawanych emisją Slow Scan TeleVision na częstotliwości 144.500 MHz w trybie Scottie1.

Całą misję można było też śledzić na stronie aprs.fi, gdzie widoczna była aktualna pozycja balonu podczas lotu (APRS 432.500 MHz) z zaznaczonymi okręgami potencjalnego zasięgu nadajnika. Łatwo obliczyć, że odległość dzieląca obie stacje w linii prostej to nieco ponad 370 km.

Zrzut ekranu z lokalizacją SQ6NLN-13 (http://aprs.fi)
Zrzut ekranu z lokalizacją SQ6NLN-13 (http://aprs.fi)

Wcześniejsza akcja zorganizowana 29 sierpnia 2020 r. przez Klub Łączności Ratunkowej SP6ZWR polegała na wysłaniu do stratosfery balonu meteorologicznego o masie 900 g, na którego pokładzie znalazły się trzy nadajniki lokalizacyjne: APRS 144.800, APRS 432.500, LoRa Wan, kamera wykonująca zdjęcia co sekundę oraz przemiennik cross-band.

O innych, równie ciekawych rodzajach i sposobach łączności, wkrótce na naszej stronie pojawią się kolejne artykuły. Zapraszamy do odwiedzin!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 + sixteen =

Font Resize
Tryb czytania
%d bloggers like this: