Sygnał ze stratosfery

Po kilku poprzednich eksperymentach w ramach serii testów radio-balonowych „Lato 2020” Klub Łączności Ratunkowej SP6ZWR zorganizował kolejną misję stratosferyczną „Radio-balon”. Tym razem balon meteorologiczny wypuszczono wczorajszego wieczoru, tj. w sobotę 12 września 2020 r. o godzinie 19:00 z Borów Dolnośląskich. Na skromnym pokładzie stacji znajdował się nadajnik SSTV.

Start balonu stratosferycznego (fot. Sławek SP6SG)

Wysoki pułap

Jak będziecie mogli obejrzeć poniżej w galerii zdjęć, sygnał z nadajnika umieszczonego w balonie SQ6NLN-13, był doskonale słyszalny („widzialny”) także w Jaśle i odebrany przez stację SQ8SW (RS 59) w kwadracie KN09RR późnym wieczorem, trzy godziny po starcie. Balon przeleciał troposferę i znajdował się wówczas już w drugiej warstwie atmosfery około 30 km nad ziemią. Z tej właśnie wysokości, dokładnie nad miejscowością Błonie między Środą Śląską a Wrocławiem, przekaz sygnału uwieczniony został w postaci obrazków nadawanych emisją Slow Scan TeleVision na częstotliwości 144.500 MHz w trybie Scottie1.

Całą misję można było też śledzić na stronie aprs.fi, gdzie widoczna była aktualna pozycja balonu podczas lotu (APRS 432.500 MHz) z zaznaczonymi okręgami potencjalnego zasięgu nadajnika. Łatwo obliczyć, że odległość dzieląca obie stacje w linii prostej to nieco ponad 370 km.

Zrzut ekranu z lokalizacją SQ6NLN-13 (http://aprs.fi)

Wcześniejsza akcja zorganizowana 29 sierpnia 2020 r. przez Klub Łączności Ratunkowej SP6ZWR polegała na wysłaniu do stratosfery balonu meteorologicznego o masie 900 g, na którego pokładzie znalazły się trzy nadajniki lokalizacyjne: APRS 144.800, APRS 432.500, LoRa Wan, kamera wykonująca zdjęcia co sekundę oraz przemiennik cross-band.

O innych, równie ciekawych rodzajach i sposobach łączności, wkrótce na naszej stronie pojawią się kolejne artykuły. Zapraszamy do odwiedzin!