Amatorska radiopomoc

– Wiosna, więc bierzemy radia w ręce i wychodzimy z domu! – tym zawołaniem grupa inicjatywna regionalnych amatorskich sieci łączności kryzysowej zapraszała na pierwsze wspólne ćwiczenia w eksperymentalnej formie, które odbyły się 7 maja 2022 r.

SP EmCom Polska

Ratunkowa alternatywa

Założeniem organizatorów było, aby to nietypowe spotkanie radiowców nie ograniczało się jedynie do przeprowadzenia łączności i przekazania raportów. Dlatego też lokalnie pracowali koordynatorzy odpowiedzialni za rozdzielanie różnego rodzaju zadań do wykonania (np. sprawdzenie kolejek w szpitalu, dysponowaniem przez pobliską aptekę określonym lekiem, przedstawienie aktualnej sytuacji meteorologicznej itp.).

Koordynatorzy mieli do dyspozycji radiostacje pracujące głównie na pasmach 2 m, 70 cm, PMR oraz CB, ale nie było przeszkód, aby skorzystać z innych dostępnych pasm – wszystko zgodnie z zasadą „Myśl globalnie, działaj lokalnie”.

Były to wyjątkowe ćwiczenia, bo inne niż dotychczasowe i pierwsze przeprowadzone na taką skalę (w jednym czasie na terenie całego kraju). Na wnioski i podsumowania niewątpliwie przyjdzie czas niebawem.

W Jaśle, w czasie odbywających się ćwiczeń, bez większych problemów (między godziną 10.00 a 14.00) w okolicach częstotliwości 145.500 MHz można było usłyszeć operatorów nawiązujących łączności ze stacją koordynującą, pracującą w pobliżu Nowego Sącza, a dokładnie Sławkiem SQ9JYE. W ćwiczeniach wziął udział jeden z naszych klubowiczów, Sylwester SQ8SW, którego „obecność” została odnotowana w poćwiczeniowym raporcie.

Rzeszowska Krótkofalarska Sieć Ratunkowa

Regionalne sieci łączności kryzysowej próbują obecnie złożyć się formalnie w jedną całość – organizację, której celem będzie stworzenie sprawnie działającego ogólnopolskiego systemu, opartego na zapewnieniu lokalnej łączności radiowej w sytuacjach klęsk żywiołowych, katastrof oraz innych zagrożeń i sytuacji kryzysowych.

Do jednej z regionalnych sieci – współpomysłodawców nowego projektu, czyli Rzeszowskiej Krótkofalarskiej Sieci Ratunkowej – należy też dziewięciu członków naszego klubu:

1.SN8KRKacperJasło
2.SP8GKGrzegorzJasło
3.SP8NFOAleksanderSkołyszyn
4.SP8RRRyszardJasło
5.SP8SDPrzemysławJasło
6.SP8WJVStanisławaSkołyszyn
7.SQ8GBGJerzyNowy Żmigród
8.SQ8HPIMarekJasło
9.SQ8SWSylwesterJasło

oraz stacje klubowe:

1.SP8KJXKlub Łączności LOKJasło
2.SP34UStowarzyszenieJasło

Poćwiczeniowy raport

Dla zobrazowania, w jaki sposób przebiegały ćwiczenia, prezentujemy poniżej raport z pasma 2 m, przygotowanego w ramach ćwiczeń EmCom Polska przez stację koordynującą SQ9JYE Radioklub SP9RNS w lokatorze KN09IK (źródło: radioklub.pl).

SP EmCom Poland – SPEC

1. SQ9EZG Nowy Sącz 5/9+20 op. Michał zadanie: udać się do magazynów PCZK i sprawdzić czy mają łodzie które mogą wydać OSP – wykonano, raport przesłany SSTV 144.500 MHz
2. SQ9NKL Nowy Sącz 5/9 op. Robert zadanie: zakłady kolejowe, sprawdzić czy na terenie zakładu znajdują się zbiorniki z acetylenem i kto jest za nie odpowiedzialny – zadanie wykonano, raport radio
3. SQ9IVD Nowy Sącz 5/9+20 op. Łukasz zadanie: odwiedzić PCZK i MCZK sprawdzić czy dyżurują, poinformować o naszych ćwiczeniach, zrobić fotografię – zadanie wykonano, potwierdzenie SSTV
4. SP8DAJ RKSR 4/7 op. Paweł Tarnobrzeg wymiana raportów pogodowych
5. SP7HDA 3/2 Busko Zdrój op. Marian zadanie: udać się do apteki i sprawdzić dostępność środków opatrunkowych – zadanie wykonano, raport radio
6. SP9HVX 4/3 Zalasowa k. Tuchowa op. Marcin zadanie: raport pogodowy – wykonano, raport radio
7. SP9RPH 5/7 Marcinkowice op. Tadeusz zadanie: sprawdzić w aptece dostępność płynu Lugola – zadanie wykonano, jedyna apteka w sobotę nieczynna
8. SP9RQA 4/5 Gorlice op. Krzysztof zadanie: sprawdzić dostępność jodu – wykonano, w domowym QTH ma jodynę krystaliczną i może całe Gorlice zabezpieczyć!!!
9. SQ8SW 4/7 Jasło op. Sylwester zadanie: przejść i pracować z zasilania akumulatorowego – zadanie wykonano natychmiast
10. SP9VRF 5/9+20 Nowy Sącz op. Stanisław zadanie: sprawdzić ruch pod wiaduktem w ciągu drogi krajowej 87 – wykonano potwierdzenie w postaci zdjęcia i raportu radiowego
11. SQ9LCL KN09IO 5/9+20 op. Piotr zadanie : sprawdzić i odszukać najbliższą lokalizację w obrębie miejsca zamieszkania aparatu AED – wykonano aparat AED ul. Nadbrzeżna (hala sportowa)
12. SP9XWL 5/8 Krynica op. Ryszard zadanie: raport w sprawie zjawisk atmosferycznych w ostatnich 6 godzinach – wykonano, brak gwałtownych zjawisk meteo, raport radio
13. SQ9EZE 4/3 KN09OP Gorlice op. Piotr zadanie: sprawdzić czy w zakładach SAMOR znajdują się zbiorniki z azotem – wykonano, azotu brak, raport radio
14. SP9SVD 5/1 Bystra Podhalańska op. Stanisław zadanie: raport pogodowy z ostatnich 6 godzin – wykonano, brak gwałtownych zjawisk meteo, raport radio
15. SP9KTO 5/9 Świniarsko op. Jacek zadanie: sprawdzić informację o wydobywającym się białym dymie z okolic zakładów FAKRO – wykonano; zadymienia brak, raport radio
16. SQ9MUR 4/3 KN09LX Tarnów op. Maciek zadanie raport pogodowy oraz propagacyjny – wykonano, raport radio
17. SP9DPM 5/9+20 Nowy Sącz op. Darek zadanie: sprawdzić lokalizację aparatu AED w Galerii Trzy Korony – wykonano; aparat AED zlokalizowany na poziomie „0”, raport radio
18. SP9PSP 5/7 Stronie op. Witold zadanie: podać ilość miejsc tymczasowego pobytu dla ludności napływowej w Limanowej – wykonano: 2 miejsca do 50 osób, 2 miejsca do 100 osób, 2 miejsca powyżej 100 osób, 2 posiadają rezerwowe zasilanie, w jednym zakwaterowanych 51 osób w związku z konfliktem na Ukrainie, raport radio
19. SQ9NKJ/AM & SQ9NKL/AM 4/9+20 op. Agnieszka i Robert na pokładzie samolotu SP-ULA zadanie: prowadzenie obserwacji Nowego Sącza i okolic pod kątem natężenia ruchu drogowego – wykonano, raporty przekazane drogą radiową
20. SP9XWM & SP0MASR 5/3 – Kraków, kopiec Wandy – stabilna łączność umożliwiającą swobodną wymianę informacji pomiędzy stacją sztabową a stacją koordynującą.

Podobnie wyglądała też łączność z RKSR 4/7.

Dla zainteresowanych bardziej

Jako że dotychczasowa działalność SP EmCom PZK wśród wielu radioamatorów wzbudzała, delikatnie rzecz ujmując, mieszane uczucia, kilka sieci regionalnych zawiesiło współpracę z PZK w ramach łączności ratunkowej. Niedawno zarząd PZK poinformował na stronie internetowej, że 30.03.2022 o godzinie 18.00 odbyło się spotkanie przedstawicieli PZK z grupą inicjatywną stowarzyszenia EmCom. Poniżej przedstawiamy notatkę przygotowaną przez Marka SP3AMO.

W spotkaniu udział wzięli ze strony PZK:
Marek Kuliński SP3AMO – wiceprezes ds. organizacyjnych PZK, Piotr Skrzypczak SP2JMR – sekretarz PZK.
Ze strony grupy inicjatywnej federacji: Michał Wilczyński SP9XWM, Tomasz Zajdel SQ5T, Szymon Reiter SQ9ZAQ.

Przyszłe struktury zakładanej federacji i jej założenia przedstawił Michał Wilczyński SP9XWM. Poinformował nas, że federacja ma stanowić związek stowarzyszeń regionalnych, które przystąpią do jej struktur.

Według założeń grupy inicjatywnej wszystkie jednostki wchodzące w skład federacji mają mieć osobowość prawną, nie prowadząc działalności gospodarczej.
Grupę inicjatywną federacji stanowią regionalne sieci EmCom: Mazowiecka, Małopolska i Podkarpacka. Statuty federacji i stowarzyszeń regionalnych zostaną przesłane w następnym tygodniu po spotkaniu.

Historię powstania klubu specjalistycznego SP EmCom PZK i dotychczasowe działania PZK związane z działalnością klubu przedstawił Piotr SP2JMR. Omówił także komplikacje związane z epidemią covid. Ograniczenia wynikające z epidemii uniemożliwiły zorganizowanie zjazdu klubu w celu wybrania władz i zażegnania zaistniałego wewnętrznego konfliktu. PZK miało i ma nadal na to środki oraz wstępnie uzgodnione miejsce na zorganizowanie zjazdu.

Strony uzgodniły, że następne spotkanie odbędzie się za dwa tygodnie w trybie telekonferencji po zapoznaniu się z projektami Statutów Federacji.

Kilka dni temu na facebookowym profilu PZK poinformowało, że w sobotę, 28 maja 2022 r., podczas Ogólnopolskiego Spotkania Krótkofalowców ŁOŚ 2022 o godz. 13.00 w namiocie prelekcyjnym odbędzie się panel dyskusyjny na temat przyszłości łączności bezpieczeństwa w SP oraz przyszłości Klubu Łączności Kryzysowej SP EmCom – Ogólnopolskiego Klubu PZK. Jednocześnie Piotr SP2JMR zaprosił wszystkich zainteresowanych łącznością kryzysową do wzięcia udziału w panelu.

Podsumowanie akcji

Ćwiczenia nie wymagały posiadania żadnego specjalistycznego czy drogiego sprzętu, wystarczało proste ręczne radio, nawet jeśli to było radio CB czy PMR, wymagały za to realnego działania i zaangażowania, które wbrew obawom nie odstraszyły uczestników, a mamy wrażenie, że wręcz ich przyciągnęły – możemy przeczytać na Facebooku na profilu SP EmCom Polska – Łączność kryzysowa. Organizatorzy ćwiczeń dodali, że spotkali się z bardzo pozytywnym odzewem, bo w końcu było coś ciekawego i symulującego realne działania, jednocześnie dodając, że pomimo braku rozgłosu, zaangażowanie przerosło ich oczekiwania.

– Postanowiliśmy nie wskazywać, że któryś region jest lepszy czy gorszy, nie publikować konkretnych statystyk z rozbiciem na stacje koordynujące. Doskonale wiecie gdzie ruch był, a gdzie nie i gdzie trzeba nad tym popracować. To jest Wasz teren i Wasze zadanie na najbliższy czas, żeby ludzi zmobilizować – zaznaczyli koledzy z EmCom Polska.

W ćwiczeniach ostatecznie wzięło udział szesnaście stacji koordynujących. Na podstawie przesłanych raportów odnotowano 206 stacji pracujących w terenie, wykonujących różnorakie zadania (niektóre logi zawierały szczątkowe informacje o przeprowadzonych łącznościach). Mapa, dołączona do tego wpisu, zawiera tylko część stacji, które brały udział, gdyż nie wszystkie logi zawierały informację o położeniu stacji.

Może być zdjęciem przedstawiającym mapa
Źródło: http://facebook.com/emcom.polskaMożesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dziesięć − dwa =

%d bloggers like this: