Klub ludzi z pasją – część II

Klub ludzi z pasją – SP8KJX

Wszystko wskazuje na to, że spotkanie miłośników krótkofalarstwa z klubu SP8KJX, które miało się odbyć początkiem tego roku w Jasielskim Domu Kultury, a które nie mogło dojść do skutku z powodu wprowadzonych pandemicznych ograniczeń, będzie miało miejsce 14 września 2021 r. Zgodnie ze staropolskim zawołaniem: „Nie ma tego złego…”, niejako za sprawą COVID-19, właśnie w ramach „Klubu ludzi z pasją” powstał film „Życie wśród fal”, o którym pisaliśmy kilka miesięcy temu.

Teraz już w realnej formie, czyli w bezpośrednim kontakcie z Wami będziemy mogli przedstawić się bliżej i opowiedzieć, a raczej pokazać i porozmawiać o tym, co tak naprawdę jest ekscytującego w szukaniu wśród szumu fal czyjegoś sygnału i dlaczego fascynować można się czymś tak niedoskonałym jak krótkofalarskie łączności radiowe w czasach bezproblemowego dostępu do kontaktu telefonicznego, wideokonferencji, przy niemal bezszelestnym odbiorze cyfrowej jakości głosu i obrazu.

Podczas spotkania będzie można zapoznać się także z różnorodnością pasm oraz emisji, obejrzeć radiostacje, odbiorniki radiowe, anteny i inne urządzenia wspomagające pracę krótkofalowca. Każdy z uczestników będzie mógł „własnoręcznie” odszukać stacje nadające sygnał. Wspólnie podejmiemy też próby nawiązania łączności na wybranych częstotliwościach, a dla tych, którzy pamiętają jeszcze alfabet Morse’a zaprezentujemy, jak wygląda praca krótkofalowca-telegrafisty. Oprócz głosu i sygnałów Morse’a za pomocą radiostacji wyślemy i odbierzemy też… zdjęcia.

Do udziału zapraszamy szczególnie młodych, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z radiostacjami. Wskażemy, co trzeba zrobić, żeby zdobyć uprawnienia, i udowodnimy, że egzamin przed komisją Urzędu Komunikacji Elektronicznej wcale nie jest taki trudny.

Do zobaczenia w najbliższy wtorek w Jasielskim Domu Kultury!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 + 1 =

%d bloggers like this: