Przemienniki

Pod opieką Jasielskiego Klubu Łączności SP8KJX są dwa przemienniki. Urządzenia oraz anteny nadawczo-odbiorcze umieszczone są w ramieniu krzyża, usytuowanego na budynku sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju na górze Liwocz (562 m n.p.m.).

Przemienniki pozwalają na łączność amatorską w paśmie 2 m (SR8V) i 70 cm (SR8JS). Pierwszy z nich pracuje na częstotliwości 145,6125 MHz, a drugi na 438,800 MHz.

Z kart historii jasielskich przemienników

SR8V

2010-04-30 Dzięki zaangażowaniu jasielskich krótkofalowców zostały poczynione pierwsze kroki w kwestii uruchomienia przemiennika w paśmie 145 MHz na górze Liwocz. Koordynator przemienników analogowych, kolega Zdzisław SP6LB, przyznał już znak SR8V i częstotliwość 145.6125 MHz. Pozostały jeszcze formalności w UKE, gdyż dwa radiotelefony Motorola są już zamówione, a kolega Jan SQ9APX obiecał pomoc w uruchomieniu przemiennika. Przemiennik będzie pracował z użyciem tonu CTCSS 103,5 Hz.

2010-05-15 Prace nad przemiennikiem znacznie poszły do przodu. Janek SQ9APX wykonał już sterownik. Pozostało złożenie elementów w całość. Janek chce uruchomić przemiennik w taki sposób, by emitował ton CTCSS na wyjściu tylko podczas wykrycia sygnału na wejściu przemiennika, a nie cały czas podczas nadawania. Takie rozwiązanie jest wykorzystywane przez służby profesjonalne i daje większy komfort odsłuchu.

Zakupione zostały dwie anteny 5/8 AT-78 Lemm. Jurek SQ8GBG podarował 30 m nisko stratnego kabla antenowego. Uchwyt do montażu anteny nadawczej jest już gotowy. Marek SQ8HPI adoptuje skrzynkę do potrzeb przemiennika.

2010-05-08 Mamy już dwa radiotelefony Motorola GM300 i skrzynkę do budowy przemiennika. Janek SQ9APX jest autorytetem w budowie przemienników i to on zajmie się elektroniką. Dał nam kilka koncepcji budowy instalacji antenowych, więc pozostało jedynie dokończenie formalności i prace mechaniczne.

2012-01-13 Po zmianach i poprawkach (wielkie podziękowania za tę pracę składamy Jankowi SQ9APX) koledzy z klubu SP8KJX ponownie umieścili przemiennik SR8V (145.6125 MHz) na górze Liwocz, który pracuje obecnie z mocą 10 W. Poprawiona została też czułość odbiornika oraz kilka innych poprawek, jak wprowadzenie oprócz możliwości otwarcia przemiennika tonem CTCSS 103,5 Hz i dodatkowo tonem 1750 Hz.

SR8JS

Przemiennik ów powstał dzięki nieżyjącemu już Wiliamowi Halmo SP8HW (ex. SP8BHW), który go podarował klubowi SP8KJX. Został on odpowiednio przestrojony i przystosowany do wymagań polskich przez kolegę Czesława SQ8CMB. Przemiennik obecnie pracuje mocą 5 W (posiada możliwość pracy mocą 15 W) i jest, mimo niewielkiej mocy, słyszalny w wielu regionach Polski, jak również za granicą (np. we Lwowie). W sierpniu 2013 roku kolega Janek SQ9APX wykonał i zamontował nowy sterownik w przemienniku.
Obecnie jest tam zainstalowana antena typu KAD-UHF GRAUTA 7,7 db.

2008-06-11 Wspólnymi siłami kolegów z klubu SP8KJX, tj. Jurka SP8GKB, Krzyśka SP8HBD, Marka SQ8HPI i przy udziale Jurka SQ8GBG udało się poprawić anteny przemiennika jasielskiego. Antena Diamond X-50 została zamontowana na ramieniu krzyża, około 15 m wyżej niż w poprzednim miejscu, i tylko strona na południe jest zasłonięta. Przemiennik pracuje mocą około 5 W.

2008-11-08 Na Liwoczu zamontowana została nowa antena do DIGI APRS SR8NWF, którą podarował Paweł SQ5BLK. Antena KAD VHF Grauta ma zysk 3,5 dBd i, co najważniejsze, jest bardzo odporna na wiatr oraz warunki atmosferyczne. Dotychczasową była antena 1/4. W pracach tych brali udział koledzy: Marian SP8TJQ, Jurek SQ8GBG i Marek SQ8HPI. Dzięki dobrym sąsiadom Marka SQ8HPI mieliśmy pożyczony samochód, którym na Liwocz wywieźliśmy narzędzia, części, antenę i siebie samych. Marka szwagier przywiózł nas tym samochodem pod same drzwi. Praca trwała dość długo, bo od 10.00 do 16.00. Pogoda była znakomita, choć zamglenia nie pozwalały oglądać pięknych krajobrazów. Przy okazji Jurek i Marek podpięli zapasowa antenę do przemiennika 70 cm SR8JS. Antena, z którą przemiennik pracował, była uszkodzona. Trzaski i zaniki sygnału po zmianie na antenę 5/8 ustąpiły. Jednak zysk tej anteny jest znacznie mniejszy niż poprzedniej 3*5/8. Po zebraniu środków i zakupie anteny na 438 MHz wybierzemy się  ją podmienić. Leszek SP8AYS zwiózł nas i nasze tobołki do Jasła. Mamy jeszcze w planie zamontować skrzynkę na DIGI, którą dostaliśmy od Maćka SP8JCF ze Strzyżowa. Myślimy, że zmiana anteny znacznie poprawi zasięg naszego DIGI.

2008-12-29 Wraz z kolegami z klubu SP8KJX zamontowaliśmy nowa antenę na górze Liwocz koło Jasła. Dotychczasowa antena Diamond nie wytrzymała próby czasu i kaprysów przyrody. Przez ostanie dwa miesiące przemiennik SR8JS pracował z zastępczej 5/8. Po zebraniu funduszy na nową (podziękowania dla darczyńców) zakupiona została antena firmy GRAUTA KAD-UHF z zyskiem ponad 7 dBi, mająca bardzo solidną konstrukcje. Zapraszamy do łączności na przemienniku SR8JS 438,800 MHz (offset -7,600 MHz). Przemiennik jest podłączony z Echolinkiem (368278), więc można porozmawiać z innymi węzłami EL.

2009-06-06 Dzięki uprzejmości znanej firmy telekomunikacyjnej zawieźliśmy nasz sprzęt na Liwocz. Rankiem okazało się, że przemiennik milczy. Na miejscu zostało zdiagnozowane uszkodzenie zasilacza. Zasilacz z DIGI SR8NWF, który jest własnością Jurka SP8GKB, został zamontowany w przemienniku wraz z odgromnikiem antenowym, zakupionym ze składek przeznaczonych na zakup anteny do SR8JS. Skrzynka metalowa, podarowana przez kolegę Macieja SP8JCF ze Strzyżowa, po długim leżakowaniu doczekała się swego przeznaczenia. Komputer radio VERTEX, monitor i modem są już „pod kluczem”, zasilane nowym impulsowym zasilaczem 8 A od Krzyśka SP8HBD. Do tej pory PC i monitor przykryte były folią. Skrzynka z radia służy teraz za zabezpieczenie UPS i akumulatora, do którego podpięte są dwa przemienniki. Niestety, nie udało się uruchomić nowego komputera, więc DIGI działa nadal na starym P166.
Na Liwoczu z każdym dniem przybywa nowych anten. Także Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Jaśle ma już swój przemiennik, a anteny usytuowane nieco niżej naszych.

2010-03-02 I już po wyprawie mającej na celu umieszczenie na poprzednim miejscu naszego przemiennika SR8JS. Drugiego marca o dziewiątej z minutami wyruszyliśmy z Jasła w kierunku Liwocza. Zebraliśmy po drodze ekipę: Przemek SQ8ERB, Jacek SQ8IJD, Jurek HF80GBG (SQ8GBG), Jurek SP8GKB i Janek SP8-05-009. Po dojechaniu na parking, Jurek i Jurek załadowawszy stosunkowo ciężką paczkę z przemiennikiem pojechali „terenówką” Daewoo Tico na szczyt górki. Mimo lodowiska i po „małej” poprawce na trasie, wydostaliśmy się na szczyt. Tam już zaczekaliśmy na pozostałą część wyprawy (zwiedzali okolicę, bo i pogoda się udała – świeciło piękne słońce) i już wspólnie wciągnęliśmy sprzęt na miejsce docelowe. Tam stosunkowo szybko uporaliśmy się z montażem przemiennika i przenieśliśmy się do drugiego ramienia krzyża, by poprawić sprzęt do APRS. W dobrych nastrojach wracaliśmy, gdyż udało się zrealizować wszystkie prace, które były zaplanowane do wykonania.

2010-10-02 Antena nadawcza została przeniesiona na południową stronę krzyża. Przemiennik będzie mniej uciążliwy dla pracujących na SR8V. Anteną odbiorczą jest antena Diamond X-200, która jest anteną nadawczo-odbiorczą dla przemiennika SR8JS (438,800) i odbiorczą dla SR8V. W tym roku chcemy zmienić antenę nadawczą z 5/8 na 2*5/8, poprawić audio i skrócić czas podtrzymania nośnej.

2013-09-01 Kilka tygodni temu przemiennik jasielski SR8JS został zdemontowany i przekazany do przeglądu i poprawy do Janka SQ9APX. Obecnie jest już zamontowany na górze Liwocz, ma zmieniony sterownik.
Jest on załączany tonem 1750 i tylko na wyjściu ma generowany ton CTCSS 103,5 Hz.
Niestety, po jego zainstalowaniu i uruchomieniu okazało się, że kiepsko sprawuje się część antenowa (antena lub kabel). Tego już nie udało się naprawić z braku potrzebnego czasu. Wkrótce jednak i ta usterka została usunięta.