Awarie, naprawy, poprawki, modyfikacje

Po raz kolejny, niestety, w tym roku uległ awarii nadajnik przemiennika Jasielskiego Klubu Łączności SP8KJX, pracujący w paśmie 2 m (SR8V) wraz z zastępczym zasilaczem serwerowym, wymienionym tymczasowo kilka miesięcy temu za uszkodzony zasilacz buforowy.

W celu jego wymiany zakupiliśmy więc kolejny, dedykowany specjalnie do tego typu urządzeń, zasilacz buforowy marki MeanWell AD-155A.

Problemy logistyczne sprawiły, że dopiero teraz, 20 października 2023 r., dzięki Łukaszowi SP8EE, jego Jeep’em pojechaliśmy późnym popołudniem na górę Liwocz.

Tym oto sposobem Marek SQ8HPI wymienił uszkodzony nadajnik na inny, specjalnie przygotowany przez Janka SQ9APX jako rezerwowy. Janek zawsze służy nam ogromną pomocą w technicznym przygotowaniu urządzeń i ich gotowości do pracy, a na takie kryzysowe sytuacje zawsze mamy przez niego przygotowany gotowy do pracy sprzęt zapasowy. Janku, wielkie dzięki!

Marek zainstalował także nowy zasilacz buforowy, podłączając jednocześnie urządzenia przemiennikowe do zasilania akumulatorowego, co zapewni bezawaryjną pracę SR8V po ewentualnej awarii głównego zasilania.

Przy okazji zamontowaliśmy też moduł GSM, powiadamiający za pomocą wiadomości SMS o braku takiego zasilania na górze Liwocz.

Nowa antena na maszcie

Owocny wieczór piątkowy rozpoczął się trudnym zadaniem postawienia masztu u Łukasza SP8EE z jego własnoręcznie wykonaną anteną, którą widać na zdjęciach. Zadanie o tyle było skomplikowane, że postawienie w pionie masztu odbywało się przy pomocy rąk i lin, a wbrew temu, co widać na zdjęciu, cała konstrukcja do lekkich nie należy (ze szczególnym uwzględnieniem masztu).

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *